Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Atomun Yapısı Cevapları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Ünite Atom ve Periyodik Sistem Sayfa 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 2. Bölüm Atomun Yapısı  Soruları ve Cevapları

9. Sınıf  Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Simyadan Kimyaya Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Kimya Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

İzotop, İzoton, İzobar Atomlar ve İzoelektronik Tanecikler Proton, elektron, nötron gibi temel taneciklerin sayısı, atomun kimyasal ve fiziksel özelliklerini belirler.
Tabloda ilk satır örnek olarak doldurulmuştur. Siz de tablo 2.2.1’deki diğer boşlukları doldurarak inceleyiniz.

  • Cevap:

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Kimya Ders Kitabı Sayfa 71 Cevabı

NELER KAZANDIK? 

1. Proton sayısı 26 olan nötr bir atomun kütle numarası 56 olduğuna göre bu elementin elektron sayısı, atom numarası ve nötron sayısını bulunuz?

  • Cevap: Kütle numarası, atomun çekirdeğinde bulunan proton ve nötronların toplamına eşittir. Nötr Atomların proton ve elektron sayısı birbirine eşittir ve yükü daima 0’dır. 0 genellikle yazılmaz, hiç bir şey yazmıyorsa yüksüz olduğu anlamına gelir. Atom numarası aynı, nötron sayısı farklı olan atomlara izotop atomlar denir.

2. Atom numarası 47 olan nötr gümüş atomunun nötron sayısı 62 olduğuna göre proton sayısını, kütle numarasını ve elektron sayısını bulunuz?

  • Cevap: Atom numarası her zaman proton sayısına eşittir bu yüzden proton sayısı da 47’dir proton sayısında elektron sayısına eşittir elektron sayısında 47’dir sıra geldi kütle numarasına kütle numarasıda proton sayısı ve nötron sayısının toplamına eşittir proton sayısını 47 bulduk nötron sayısı zaten soruda verilmiş yani 62 bunların toplamıda 109 eder.

3. Aşağıda verilen tabloyu doldurarak; izotop, izoton, izobar ve izoelektronik tanecikleri yazınız.

  • Cevap:

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Kimya Ders Kitabı Sayfa 72 Cevabı

Aşağıda atomun temel tanecikleri ile ilgili bir kavram haritası verilmiştir. Kavramları birbiriyle ilişkilendirerek verilen boşlukları doldurunuz.

  • Cevap:

9. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!