Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 259 Cevabı

fiziksel değişme: Maddenin kimlik özelliği değişmeksizin boyutu, şekli, fiziksel hâli (katı, sıvı, gaz) ve fiziksel özelliklerinin değişmesidir. demek olduğunu biliyor muydunuz?

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 259 Cevabı

NELER KAZANILACAK?

a) Titrasyon deneyi yapılarak sonuçları grafik üzerinden gösterilecek ve yorumlanacak,
b) Titrasyonla ilgili hesaplama örnekleri verilecek,
c) Titrasyon yöntemine yönelik hesaplamalar elektronik tablolama programı yardımıyla kurgulanacak ve değerler değiştirilerek gerçekleşen değişiklikler gözlemlenecek ve yorumlanmaları sağlanacaktır.

6.3.8. KUVVETLİ ASIT-BAZ TITRASYONU

Hacmi bilinen ancak derişimi bilinmeyen bir asidin (veya bazın) hacmi ve derişimi bilinen bir baz (veya asit) yardımı ile asidin (veya bazın) derişiminin bulunmasında kullanılan yönteme titrasyon denir. Titrasyon yönteminde hacmi ve derişimi belli olan çözeltiye standart çözelti denir.
Titrasyon yönteminde standart çözelti bürete, derişimi belli olmayan çözelti erlenmayere konur. Erlenmayerdeki çözeltiye ortamın pH değişimini belirleyecek indikatör damlatılır. İndikatör, ortamın pH aralığına göre renk değiştiren organik veya inorganik (anorganik) maddelerdir. Genellikle fenolftalein asit aralığında renk değiştirir (Görsel 6.3.9). Büretteki standart baz çözeltisi erlenmayerdeki asit çözeltisine ilave edildikçe çözeltideki asidik özellik azalır. Ortam nötr oluncaya kadar işleme devam edilir. Erlenmayerdeki çözeltide bulunan indikatörün renk değiştirdiği noktaya eşdeğerlik noktası veya dönüm noktası denir. Eşdeğerlik noktasında yani nötralleşme tam olarak gerçekleştiğinde asitten gelen H+(H3O+) ile bazdan gelen OH- iyonlarının mol sayıları eşittir. Mol sayıları eşitliğinden aşağıdaki bağıntı çıkarılabilir. Böylece derişimi ve hacmi belli olan çözeltiden yararlanarak hacmi belli, derişimi belli olmayan asit veya bazın derişimi hesaplanabilir.

BİLİYOR MUSUNUZ?

Asidin suda oluşturduğu H+ iyonu sayısına ve bazın suda oluşturduğu OH- iyonu sayısına değerlik denir. HCl bileşiği 1, H2SO4 bileşiği 2 değerli asit; NaOH bileşiği 1, Mg(OH)2 bileşiği 2 değerli bazdır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 259 Cevapları” ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz. 

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!