Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 256 Cevabı

eş değerlik noktası: Titrasyon sırasında, indikatörün renk değiştirdiği nokta. demek olduğunu biliyor muydunuz?

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 256 Cevabı

6.3.6. TAMPON ÇÖZELTİLER

Az miktarda asit ya da baz eklendiğinde ortamın pH değerinin değişmesine direnç gösteren çözeltilere tampon çözeltiler denir. Tampon çözeltiler zayıf eşlenik asit-baz çözeltilerinden oluşur.

Birçok alanda kullanılan tampon çözeltilere asetik asit ve eşlenik bazı olan, asetat iyonu içeren çözelti örnek verilebilir. Bu çözelti asetik asit (CH3COOH) ve sodyum asetatın (CH3COONa) uygun miktarlarının suda çözünmesi ile elde edilir. Sodyum asetat bir tuzdur ve suda aşağıdaki şekilde iyonlaşarak asetat iyonu oluşturur.

CH3COONa(k)———► CH3COO-(aq) + Na+(aq)

Asetik asit ve asetat iyonundan oluşan çözeltiye asit eklenirse çözeltideki eşlenik baz olan asetat iyonları ile asit iyonları tepkimeye girer.

CH3COO-(aq) + H+(aq) < “ CH3COOH(aq)

Tampon çözeltiye baz eklenirse OH- iyonları asetik asit tarafından nötrleştirilir.

CH3COOH(aq) + OH-(aq)^^ CH3COO-(aq) + H2O(s)

Tampon çözeltinin pH direnci tamponu oluşturan asit ve onun eşlenik bazının miktarına bağlıdır. Genel olarak tampon çözeltiler içerdikleri maddeler ile ifade edilir. Tuz/asit veya eşlenik baz/asit gibi. Asetik asit (CH3COOH) ve sodyum asetattan (CH3COONa) oluşan tampon çözelti CH3COONa/CH3COOH şeklinde veya CH3COO-/CH3COOH şeklinde gösterilir. Tampon çözeltiler zayıf eşlenik asit-baz çözeltilerinden oluştuğu için çözelti ortamı asidik veya bazik olabilir. CH3COO-/CH3COOH asidik tampona, NH4Cl/NH3 bazik tampona örnek verilebilir.

CH3COO-/CH3COOH tampon çözeltisi asitlik düzenleyici olarak birçok konserve ürününde kullanılır. Kimyasal ve biyolojik birçok olayda tampon çözeltiler önemli yer tutar. Göllerdeki asit-baz dengesi tampon çözeltiler yardımıyla dengelenir.
Canlı organizmalardaki birçok biyolojik süreçte de ortamın pH değeri hayati öneme sahiptir. Çeşitli tampon sistemleri tarafından kanın pH’ı yaklaşık 7,4 ve mide öz suyunun pH’ı yaklaşık 1,5 civarında sabit tutulur. Bu tamponların en önemlisi HCO3-/H2CO3 tampon sistemidir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 256 Cevapları” ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz. 

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!