Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 240 Cevabı

element: Kimyasal ve fiziksel yöntemlerle daha basit maddelere dönüştürülemeyen, aynı proton sayısına sahip atomlardan oluşan saf madde. demek olduğunu biliyor muydunuz?

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 240 Cevabı

3. HACIM

Gaz hâlindeki denge tepkimeleri hacim değişikliğinden girenlerin ve ürünlerin mol sayıları eşit olmadığı durumlarda etkilenir. Sabit sıcaklıktaki bir tepkimenin hacmi azaltıldığında basıncı artar. Tepkime basınç artışını azaltmak için gazların mol sayısının azaldığı tarafa doğru hareket eder. Hacim artırılırsa basınç azalır. Azalan basıncı artırmak için tepkime gazların mol sayısının fazla olduğu tarafa doğru hareket eder. K değeri değişimden etkilenmez.

Tepkimenin hacim değişiminden etkilenmesi için tepkimenin homojen olmasına gerek yoktur. Girenler ya da ürünlerde gaz hâlinde madde bulunması yeterlidir.

MgCO3(k) ^—–» MgO(k) + CO2(g)

tepkimesi de hacim değişiminden etkilenir. Hacim azaltılırsa CO2 gazının basıncı artacağı için basıncı azaltmak için tepkime girenler yönüne hareket eder.

Denge tepkimesinde her iki taraftaki mol sayısı eşit ise hacim artışı veya azalışı her bir gazın kısmi basıncını eşit oranda etkileyeceği için tepkime ileri veya geri yönde hareket etmez. Bu duruma H2(g) + Cl2(g) < ^ 2HCl(g) tepkimesi örnek verilebilir. Her iki tarafta da 2 mol gaz olduğu için hacim değişimi dengeyi etkilemez.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 240 Cevapları” ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz. 

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!