Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 171 Cevabı

“11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 171 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 171 Cevabı

2. BÖLÜM: OLUŞUM ENTALPİSİ

a) Standart oluşum entalpileri tanımlanacak,
b) Tepkime entalpisi potansiyel enerji-tepkime koordinatı grafiği üzerinden açıklanacak,
c) Tepkime entalpilerine ilişkin elektronik tablolama programı kullanılarak grafik oluşturulacak, değerler değiştirilerek gerçekleşen değişimler gözlemlenecek ve yorumlanacaktır.

4.2.1. STANDART OLUŞUM ENTALPİSİ

Gerçekleşen olayın cinsine göre entalpi değişimleri (ısıları) farklı isimler alır. Örneğin bir maddenin yanması sırasındaki ısı değişiminden söz ediliyorsa yanma entalpisi, erimesi sırasındaki ısı değişiminden söz ediliyorsa erime entalpisi denir. Benzer şekilde tepkimenin türüne göre buharlaşma entalpisi, çözünme entalpisi, nötralleşme entalpisi, çökelme entalpisi, oluşma entalpisi gibi isimler de verilebilir.

STANDART OLUŞUM ENTALPİSİ

Belirli bir basınç ve sıcaklıkta bir bileşiğin, elementlerinden oluşması sırasındaki ısı değişimine oluşum entalpisi (oluşum ısısı) denir ve AHf şeklinde gösterilir.

25 oC sıcaklık ve 1 atm basınçta bir bileşiğin, elementlerinden oluşması sırasındaki ısı değişimine standart oluşum entalpisi (standart oluşum ısısı) adı verilir ve AH° şeklinde gösterilir. Elementlerin standart koşullarda en kararlı hâllerinin oluşma entalpisi “sıfır” kabul edilir.

Bir mol bileşiğin enerji değişimine molar entalpi (molar ısı) adı verilir. Standart oluşum entalpisi kısaca aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

BİLİYOR MUSUNUZ?

Elementlerin en kararlı doğal hâllerindeki standart oluşum entalpileri sıfır kabul edilir. Standart şartlarda birden fazla allotropu olan elementlerin AHfo değerleri için en kararlı allotropları esas alınır. Örneğin oksijen molekülü (O2) 25 oC ve 1 atm’de allotropu olan ozondan (O3) daha kararlıdır. Oksijen molekülünün standart oluşum entalpisi sıfıra eşit iken ozon için bu değer sıfırdan farklıdır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 171 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!