Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 117 Cevabı

“11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 117 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 117 Cevabı

Aşağıdaki metinde boş bırakılan yerleri verilen uygun sözcüklerle doldurunuz. Verilen soruları cevaplayınız.

  • Cevap:(a) kinetik teori, (b) basıncı, (c) hacmine, (ç) normal şartlarda, (d) Kelvin, (e) ideal gaz, (f) gerçek gazlar, (g) yüksek, (h) düşük, (ı) difüzyon, (i) efüzyon, (j) sıvı, (k) faz diyagramı, (l) doygun buhar basıncı, (m) kısmi basınç, 1. Doğada bulunan gazların hepsi gerçek gazlara örnek olarak verilebilir. O2, N2, CO2, SO3, C3H8, gibi.

Maddenin gaz hâlinin katı ve sıvılardan farklı davranışlarını inceleyen teoriye (a) kinetik teori denir. Gazlar sürekli hareket eden taneciklerdir. Bu tanecikler hem birbirlerine hem de kabın yüzeyine çarparak kuvvet uygular. Bu kuvvete gazın (b) basıncı denir. Gazların hacmi bulundukları kabın (c) hacmine eşittir. Bütüngazların bir molleri 0 oC ve 1 atm basınçta yani(ç) normal şartlarda 22,4 litre hacim kaplar. Gazlarda sıcaklık birimi olarak genellikle (d) Kelvin kullanılır. Gaz yasalarına uyan varsayımsal gazlara (e) ideal gaz denir. (f) gerçek gazlar doğada bulunur. Ancak gerçek gazlar(g) yüksek sıcaklık, (h) düşük basınçta ideale yaklaşır.

Gaz moleküllerinin aynı veya farklı gazlar içinde yayılmasına,(ı) difüzyon, çok küçük bir delikten boşluğa yayılmasına (i) efüzyon denir. Gerçek gazlara basınç uygulandığında taneciklerin hareketleri yavaşlayarak kinetik enerjileri düşer ve gazlar, (j) sıvı hâle geçer. Maddelerin farklı sıcaklık ve basınç altındafiziksel durumlarını gösteren grafiklere (k) faz diyagramı denir. Kapalı bir kapta sıvısı ile dengede olan buhara sıvının doygun buhar basıncı denir. Bir gaz karışımında her gazın karışıma uyguladığı basınca (m) kısmi basınç denir.

1. Gerçek gazlara örnek veriniz.

  • Cevap: Doğada bulunan gazların hepsi gerçek gazlara örnek olarak verilebilir. O2, N2, CO2, SO3, C3H8, gibi.

2. Kısmi basıncı etkileyen faktörler nelerdir?

  • Cevap: hacim, sıcaklık, madde miktarı

3. Gaz moleküllerinin öz hacmi gazın idealliğe yaklaşmasını ya da uzaklaşmasını nasıl etkiler? Nedenleri ile birlikte açıklayınız.

  • Cevap: Gaz moleküllerinin öz hacmi ne kadar küçükse gaz, idealliğe o kadar yakın olur.

4. Aşağıdaki tabloda verilen ifadeler ile verilen gaz yasalarını eşleştiriniz

  • Cevap: I-ç, II-c, III-b, IV-a

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 117 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!