Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 158 Cevabı

“11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 158 Cevabı

ELEKTRONİK TABLOLAMA PROGRAMI KULLANARAK ÇÖZÜNÜRLÜĞÜN SICAKLIK VE BASINÇLA İLİŞKİSİNİN KURGULANMASI

Katı ve gaz hâlde bulunan maddelere uygulanan sıcaklık ve basınç değişimi maddelerin çözünürlüklerinde farklılık gösterir. Bu farklılıkları daha iyi gözlemleyebilmek için X katısı ve Y gazının sıcaklık ve basınç altındaki davranışları incelenebilir. Bilgisayar ya da etkileşimli tahtalarda elektronik tablolama programı kullanılarak aşağıdaki anlatım basamakları uygulandığında küçük bir program yapılabilir. Yapılan bu program sayesinde girilen basınç (1-10 arası) ile sıcaklığın (0-25 oC arası) maddeler üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu gözlenebilir.

2. D7 hücresine =YUVARLA((ÇARPIM(0,2934;D3) + 27,6);0) programı, D9 hücresine de = (39,8-D3*0,728)*D4 programı yazılır.

3. Daha sonra çalışma sayfasındaki boş bir hücre fareyle işaretlenir ve sırasıyla tablonun üstünde yer alan “Ekle”, “Grafikler”, “Sütun”, “3-B Sütun” ve sarı çerçeveli “3B Yığılmış Sütun” seçenekleri işaretlenerek çalışma sayfasında grafik tablosunun çıkması sağlanır (Görsel 3.5.3.b).

4. Çıkan tablonun üzerinde farenin sağ tuşuna basılır, “Veri Seç” bölümü işaretlenir. C7 ve C9 hücrelerinden itibaren farenin sol tuşuna basılıyken D7 ve D9 hücreleri Görsel 3.5.4.a’da kesik çizgilerle görülen bölüm işaretlenir ve “Tamam” tuşuna basılır.

5. Grafikteki kırmızı çubukların üstüne gelinerek farenin sol tuşuna, sonra sağ tuşuna basılarak çıkan bölümden “Veri Etiketleri Ekle” işaretlenir. Aynı uygulama diğer çubuk için de yapılır.

6. Program hazır hâle gelmiştir. D3 ve D4 hücrelerine girilen basınç ve sıcaklık değiştirilerek çıktılar ve grafik üzerindeki değişimler görülebilir (Görsel 3.5.4.b).

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 158 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!