Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Kimya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 202

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 202 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 202

  • Cevap: 1. organik, 2. azot oksit, 3. kükürt oksit, 4. ağır metal, 5. kurşun, 6. sera etkisi, 7. nikel, 8. bakır, 9. küresel ısınma, 10. kirletici, 11. toprak, 12. atık, 13. kadmiyum, 14. su, 15. plastik, 16. hava, 17. deterjan, 18. demir, 19. kobalt, 20. ozon, 21. karbon dioksit, 22. cıva, 23. krom, 24. çinko, 25. geri dönüşüm

1. Su ve toprak kirleticilerin başında gelen karbon (C) bulunduran bileşik sınıfı: Organik Bileşiklerdir.
2. Atmosferde bulunan azotun oksijenle reaksiyonu sonucu oluşan atmosfer kirletici: azot oksitlerdir. (NO, NO2 vb.)
3. Asit yağmurlarına sebep olan atmosfer kirletici oksit: Kükürt trioksittir (SO3).
4. Zehirli ve çevre kirliliğine neden olan metal sınıfı: Ağır Metallerdir.
5. Sembolü Pb olan ağır metal: bilinen en eski madenlerden biridir. Periyodik çizelgenin IV A grubunda yer alır. Mavimsi beyaz renkte yumuşak bir elementtir. Dövülerek kolayca şekil alabilir.
6. Güneşten gelen ısı ve ışınların atmosferde bulunan gazlar tarafından tutulması: ‘Sera Etkisi’dir.
7. Sembolü Ni olan ağır metal: 28 atom numarasına sahip olan Nikel’dir.
8. Sembolü Cu olan ağır metal: Cu; Bakırın sembolüdür. Kıbrıs’ta bolca bulunduğundan dolayı isimlerinin Cyprus kelimesinden geldiği tahmin ediliyor. Bakırın atom numarası 29 dur ve  1B geçiş grubu elementidir. Elektriği ve ısıyı çok iyi iletir ve paslanmaz. Elektriği gümüşten sonra en iyi ileten metal bakırdır. Bu özelliklerinden dolayı bakır ısınma, soğuma ve elektrik alanlarında çok kullanılır.
9. Dünya’da ortalama sıcaklıklarda artışa ve iklim değişikliğine neden olan çevre felaketi: Küresel ısınma, son bir ila iki yüzyılda Dünya yüzeyinde ortalama hava sıcaklıklarının artmasıdır. İklim bilimciler, 20. yüzyılın ortalarından beri çeşitli hava olaylarının (sıcaklık, yağış ve fırtınalar gibi) iklim üzerindeki ilgili etkilerin (okyanus akıntıları ve atmosferin kimyasal bileşimi gibi) ayrıntılı gözlemini yapmışlardır. Bu veriler, Dünya ikliminin, jeolojik zamanın başlangıcından bu yana  değiştiğini ve Sanayi Devrimi’nin başlangıcından bu yana insan faaliyetlerinin etkisinin iklim değişikliğinde önemli etkilerinin olduğunu göstermektedir.
10. İnsanların çevreye bıraktığı zararlı etkileri olan madde: karbondioksittir.
11. Tarım ilaçları ve gübrelemeyle kirlenebilen kara parçası: Topraktır.
12. Kirlilik oluşturan zararlı madde: Atık.
13. Sembolü Cd olan ağır metal:  Merhaba sembolü Cd olan element Kadmiyumdur. B grubunda yer alan, atom numarası 48 olan bir geçiş metalidir. Ağır ve zararlı bir metaldir. Doğada genellikle kadmiyum sülfür CdS olarak bulunur. Özellikle çinko üretiminde yan ürün olarak ortaya çıkar. İnsan vücudunda birikme eğilimindedir. Aşırı birikimi nörodejeneratif hastalıklara neden olabilir.
14. Varlıklar için en önemli sıvı: Sudur.
15. Doğada uzun yıllar dönüşümü olmayan polimer yapıda madde sınıfı: Plastiklerdir.
16. Canlıların yaşama ortamı olan gaz karışımı:  Havadır.
17. Yapısındaki fosfatlar nedeniyle sudaki canlı yaşamına zarar veren kimyasal madde: Deterjandır.
18. Sembolü Fe olan ağır metal: Demirdir.
19. Sembolü Co olan ağır metal: Kobalttır​​​​​​​.
20. Dünya’yı, güneşin zararlı ışınlarından koruyan tabaka: Doğayı oluşturan 4 ana unsur : Hidrosfer, Litosfer, Atmosfer, Biyosfer
21. Sera etkisinin en önemli sebebi olan gaz: Atmosferde bulunan bazı sera gazları vardır. Bunlar ; su buharı, karbondioksit, metan, nitroz asit ve ozon gazlarıdır. Bu gazların yüzdelik  oranları ise şu şekilde ;
Su Buharı  %72
Karbondioksit %26
Metan %9
Ozon  %7
22. Sembolü Hg olan ağır metal: Cıvadır.
23. Sembolü Cr olan ağır metal: Kromdur.
24. Sembolü Zn olan ağır metal: Çinkodur.
25. Atık malzemelerin ham madde olarak yeniden değerlendirilmesi: Geri Dönüşümdür.

9. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 202 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!