Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Kimya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 169

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 169 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 169

Aşağıda bazı olaylar verilmiştir. Bu olaylar gazların hangi özelliği veya özellikleri ile ilgilidir? Karşılarına yazınız.

Mayalanan hamurun kabarması:

  • Cevap: Hamurun mayalanması kimyasal bir değişimdir. Tek hücreli organizma olan küf mantarları, mayalanma olayına sebep olurlar ve ‘maya’ olarak adlandırılırlar. Mayalanan hamurun kabarması sırasında maya hücreleri çoğalmakta ve aynı zamanda büyümektedirler. Bu mayalanma olayı gerçekleşirken karbonik gaz meydana gelerek hamur kabarır.

Sıcak hava balonları:

  • Cevap: Sıcak hava balonlarının yükselmesi gazların yoğunluğu ve özellikleri ile ilgilidir. Gazların hal değişiminden sıcak hava balonlarında yararlanılır. Balon ana gövdesinin içi sıcak havayla doldurulur ve sıcak hava ısınınca yükseldiği için balonun da havaya doğru yükselmesi sağlanır.

Oda spreylerinin odaya hoş koku vermesi:

  • Cevap: Katılar, doğada belli bir formda bulunurlar. Bu şekilleri dışarıdan bir etki almadıkları sürece bozulmaz. Gazlar ise bu yönleriyle katılardan farklı bir haldedirler. Bulundukları kabın şeklini alırlar ve kabın her yüzeyine bir basınç uygularlar. Oda spreyleri içerisinde büyük bir basınç altında gaz molekülleri barındırırlar. Oda spreyini sıktığımız zaman gaz molekülleri bir anda odaya yayılır. Moleküller hızlı hareket ettikleri için odanın içinde koku hemen hissedilir.  Oda spreyinin kokusu, odada hemen hissedilir. Bunun nedeni gaz moleküllerinin hızlı bir şekilde yayılmasından kaynaklanır.

Doğal gazın evlerimize ulaşması:

  • Cevap: Doğalgaz hidrokarbonca zengin yanıcı bir gazdır. Doğada bulunan fosil bir yakıt olan doğal gaz ısınma amacıyla evlerimizde kullanılabilir. Bunun için doğadan çıkan doğalgazın depolanması ve evlerimize uygun şekilde ulaştırılması gerekmektedir. Bu ulaşım sırasında gazlar sıvılaştırılır. Dolayısıyla doğalgazın evlerimize ulaşma sürecinde gazların basınç altında sıvılaşma özelliğinden faydalanılır.

9. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!