Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 212 Cevabı

doygun buhar basıncı: Buharlaşan su miktarı ile yoğuşan buhar miktarının dengede olduğu sıradaki buhar basıncı. demek olduğunu biliyor muydunuz?

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 212 Cevabı

Etkin çarpışma sayısı artar, dolayısıyla düşük aktivasyon enerjisini aşan tanecik sayısı artar. Katalizör, tepkimenin potansiyel enerji değişim grafiğini değiştirir.

Grafik 5.2.5’ten anlaşılacağı gibi katalizör aktivasyon enerjisinin değerini düşürdüğünde ileri ve geri aktivasyon enerjisinin değeri aynı miktarda azalır. Bu durumda tepkime entalpisi değişmez.

Katalizör tepkime sonunda değişikliğe uğramadan tepkimeden ayrıldığı için net tepkime denkleminde yer almaz. Katalizörler istenirse tepkime okunun üstüne yazılabilir. Katalizör ya da inhibitör tepkime hızına etki eder fakat gerçekleşmesi imkansız bir tepkimeyi gerçekleştiremez. Tepkime mekanizmasını ve hız sabitini değiştirir.

Tepkimeye giren katalizör, tepkimeye girenlerle aynı fazda ise homojen katalizör, farklı fazda ise heterojen katalizör olarak sınıflandırılır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 212 Cevapları” ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz. 

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!