Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 168 Cevabı

“11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 168 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 168 Cevabı

Uluslararası birim sisteminde (SI) entalpi, kJ (kilojoule) veya kJ/ mol (kilojoule/mol) cinsinden hesaplanır.

Bir tepkimenin entalpi değişimi

• Tepkimedeki maddelerin fiziksel hâline,
• Tepkime ortamının sıcaklık ve basıncına,
• Tepkimedeki madde miktarına bağlıdır. Tepkimenin entalpi değişimi izlenen yola ve katalizöre bağlı değildir.
• Tepkimede izlenen yol AH değerini değiştirmez. Bir tepkimenin entalpi farkı tepkimenin yalnızca ilk ve son hâline bağlıdır. Bir tepkime farklı yollardan gerçekleşebilir. Tepkimenin tek basamakta ya da art arda izlenen birkaç basamakta gerçekleşmesi, sonucu değiştirmediği için tepkime entalpisini değiştirmez. Örneğin zemin katta bulunan bir birey 3. kata gitmek istiyorsa farklı yollardan bu kata ulaşabilir, çıktığı yükseklik değişmez.
• Tepkimede katalizör (tepkimeyi hızlandıran madde) kullanılması AH değerini değiştirmez, sadece tepkimenin süresini değiştirir.

Kimyasal tepkimeler sırasındaki ısı alışverişi tepkimenin incelenmesinde önemli bir yer tutar. Bütün kimyasal tepkimelerde ürünlerin toplam entalpisi girenlerin toplam entalpisinden farklıdır. Tepkimeye giren ve tepkime sonunda oluşan maddelerin entalpilerinin farklılığı tepkimenin ısı alarak veya ısı vererek gerçekleşmesine neden olur.

Entalpi bir hâl fonksiyonu olduğu için miktarı doğrudan ölçülemez. Ancak sistemin ilk ve son hâlleri arasındaki entalpi farkı ölçülebilir. Bu nedenle entalpi değişiminden (AH) söz edilir. Bir tepkimenin entalpi değişimi

Sabit basınçta sistem dışarıdan ısı aldığında sistemin entalpisi artar. Sistemden dışarıya ısı verilirse sistemin entalpisi azalır.

Endotermik tepkimelerde oluşan ürünlerin entalpileri toplamı, tepkimeye giren maddelerin entalpileri toplamından daha büyük olduğu için AH “+”dır ve sistem ısı alır.

Ekzotermik tepkimelerde oluşan ürünlerin entalpileri toplamı, tepkimeye giren maddelerin entalpileri toplamından daha küçük olduğu için AH “-”dir ve sistem ısı verir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 168 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!