Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 144 Cevabı

“11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 144 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 144 Cevabı

Ozmotik Basınç: Kaynama noktası yükselmesi ve donma noktası düşmesi gibi ozmotik basınç da çözeltinin derişimine bağlı özelliklerinden biridir. Ozmoz olayında çözeltiden çözücü moleküllerin geçişine izin veren ancak çözünenin geçişini engelleyen küçük gözenekli, yarı geçirgen bir zar bulunur. Bu yarı geçirgen zardan seyreltik çözeltiden derişik çözeltiye seçimli olarak çözücü geçişi olur. Bu olaya ozmoz denir.

Görsel 3.3.3’te U şeklindeki boruda su moleküllerini geçiren ancak şeker moleküllerini geçirmeyen yarı geçirgen bir zar, saf su ve şekerli su arasına yerleştirilmiştir. Şekerli su saf sudan daha yoğun olduğundan saf su moleküllerine çekim kuvveti uygular. Bu kuvvete ozmoz değeri denir. Başka bir deyişle su molekülleri şekerli su tarafına geçme eğilimindedir. Saf çözücünün seyreltik çözeltiden derişik çözeltiye geçmesi ile ozmoz gerçekleşir. Suyun geçmesiyle çözelti daha seyreltik hâle geçer ve çözeltinin bulunduğu tarafta su seviyesi yükselir. Sıvı yüksekliğinin oluşturduğu basınca (h yüksekliğine) ozmotik basınç denir. Bu basınç nedeniyle her iki taraftaki çözücü moleküllerinin akış hızı sıfır olur. Ozmotik basınç çözücü moleküllerinin akışını durduran basınç olarak da tanımlanabilir.

Çözelti üzerindeki basınç daha da artarsa çözeltideki çözücü bu kez saf çözücü tarafına geçmeye başlar ve ters ozmoz meydana gelir. U borunun her iki tarafında derişimler eşit olursa çözeltiler izotoniktir. Eşit değilse hipertonik (yüksek derişimli çözelti), ya da hipotonik (düşük derişimli çözelti) olur. Günlük yaşamda kimyasal ve biyolojik birçok olayda ozmotik basınç uygulamasıyla karşılaşılır. Ağaçların üst yapraklarına kadar suyun taşınabilmesindeki etkenlerden biri de ozmotik basınçtır. Terleme ile su kaybeden yapraklarda çözünen madde derişimi artar. Su, ağaç gövdesinden dallara ve yapraklara ozmotik basınç ile gönderilir (Görsel 3.3.4).

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 144 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!