Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı

“11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 126 Cevabı

Çözünen madde çözücü içinde dağıldığı zaman çözünme süreci başlar.

Çözünme süreci üç basamakta gerçekleşir (Görsel 3.1.2):

1. Çözünen tanecikleri arasında etkileşim zayıflar.
2. Çözücü tanecikleri arasındaki etkileşim zayıflar.
3. Çözücü ve çözünen molekülleri etkileşir. Etkileşimin şiddeti ne kadar fazla ise çözünme oranı da o kadar fazla olur.

Maddelerin birbiri içinde çözünmesi veya çözünmemesi çözücü ve çözünenin yapısına, çözücü ve çözünenin etkileşimine ve etkileşimin kuvvetine bağlıdır.

Yapı olarak birbirine benzer türde veya moleküller arası etkileşim kuvveti birbirine yakın olan maddeler birbiri içinde çok çözünür. Maddelerin birbiri içinde çözünmesi “Benzer, benzeri çözer.ˮ ifadesi ile açıklanabildiği gibi “Polar maddeler polar çözücülerde, apolar maddeler apolar çözücülerde çözünür.ˮ şeklinde de açıklanabilir. “Benzer, benzeri çözer.ˮ ifadesinin nedeni aşağıdaki örneklerde gösterilmiştir.

Polar bir molekül olan HCl molekülleri dipol-dipol, polar bir çözücü olan H2O molekülleri dipol-dipol ve hidrojen bağları ile bir arada tutulur. Bu iki sıvı birbiri ile karıştırıldığında dipol-dipol etkileşimi oluşur. Böylece polar bir molekül olan HCl, polar olan H2O’da çözünür (Görsel 3.1.3).

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 126 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!