Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Kimya E Kare Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 206

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 206 Cevapları E Kare Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kimya E Kare Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 206

Aşağıdaki metinde numaralandırılmış boşlukları kutuda verilen kelimelerden uygun olanlar ile tamamlayınız.

Bir kimyasal tepkimenin gerçekleşebilmesi için girenlerin çarpışmaları ve belirli bir enerji engelini aşmaları gerekir. Bu durum, çarpışma teorisi (1) ile açıklanır. Çarpışma teorisi iki şartın sağlanmasını gerektirir. Birincisi çarpışan moleküller yeterli enerjiye (2) yani yeterli hıza sahip olmalıdır. İkincisi de çarpışan moleküller birbirlerine göre uygun bir yönelmeye sahip olmalıdır. Eğer tepkimeye girenler yeterli enerjiye ve uygun yönelmeye sahipse etkin çarpışma (3) gerçekleşir ve bir tepkime meydana gelir. Tersine, tepkimeye girenler yeterli enerjiye ve uygun yönelmeye sahip değilse etkin olmayan çarpışma (4) gerçekleşir ve bir tepkime meydana gelmez. Tepkimenin gerçekleşebilmesi için girenlerin etkin çarpışmaları dışında belirli bir enerji engelini de aşmaları gerekir. Bu enerji engeli aktifleşme enerjisidir (5). Aktifleşme enerjisi girenler ile ürünler arasındaki bir potansiyel enerji (6) engelidir. Girenlerin ya da ürünlerin miktarının birim zamandaki değişimi tepkime hızı (7) olarak adlandırılır. Girenlerin ya da ürünlerin miktarı olarak derişimdeki (8), mol sayısındaki, kütledeki ya da gaz maddeler için normal şartlarda hacimdeki değişim değerleri kullanılır. Bu değişimlerden herhangi birinin zamandaki değişime bölünmesiyle tepkime hızı hesaplanır. Kimyasal tepkimelerin hızı incelenirken madde miktarındaki değişim olarak genellikle derişim birimi kullanılır. Buna göre tepkime hızının birimi de mol/L s (9) olarak ifade edilir. Bir kimyasal tepkimenin etkin çarpışma sayısını artıran faktörler tepkimenin hızını da artırmaktadır. Tepkime hızına etki eden faktörler şunlardır: Madde cinsi, derişim, sıcaklık (10), katalizör ve temas yüzeyidir.

Aşağıda verilen ifadeleri okuyunuz. İfadeler doğru ise “D”, yanlış ise “Y” harfini işaretleyiniz.

  • Cevap:

1. Kimyasal tepkimelerde girenlerin bütün çarpışmaları bir tepkime ile sonuçlanır. (Y)
2. Etkin bir çarpışmada tepkimeye girenler belirli bir enerjiye ve uygun bir yönlenmeye sahip olmalıdır. (D)
3. Tepkimeye girenlerden ürünler oluşmadan önce tepkimeye giren moleküllerin bağlarının kısmen kırıldığı ve kısmen yenilerinin oluştuğu, yüksek enerjili ve kısa ömürlü bir ara hâl olan geçiş hâli oluşur. (D)
4. Kimyasal tepkimelerde yüksek enerjili ve kısa ömürlü ara ürün aktifleşmiş kompleks olarak adlandırılır. (D)
5. Tepkimeye girenlerin fiziksel hâllerinin farklı olduğu tepkimeler homojen tepkimelerdir. (Y)
6. Bir tepkimenin hız ifadesinde yer alan “k”nin sayısal değeri tepkimeye girenlerin derişimine bağlıdır. (Y)
7. Çok basamaklı tepkimelerde hız belirleyen basamak yavaş basamaktır. (D)
8. Katalizörler tepkimenin aktifleşme enerjisini azaltarak tepkimenin hızını artırır. (D)

11. Sınıf Kimya E Kare Eğitim Ders Kitabı Sayfa 206 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!