Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Kimya SDR Dikey Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 187

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 187 Cevapları SDR Dikey Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya SDR Dikey Ders Kitabı Cevapları Sayfa 187

1. Atık kâğıtlardan yeni kâğıt üretmenin çevreye yararları neler olabilir? Birkaç örnek veriniz.

  • Cevap:

2. Kâğıdın ham maddesi olan selüloz lifi odun, pamuk, şeker kamışı ve kullanılmış kâğıttan elde edilir. Avrupa’daki kâğıt üretiminin %65’i atık kâğıtlardan karşılanmaktadır.

3. Kullanımdan geri dönen atık kâğıtlar, mürekkepten arındırma ve beyazlatma gibi birtakım işlemlerden geçirilir.

4. Kullanılmış kâğıtlardan geri dönüşümle yılda yaklaşık 1 milyon ton kâğıt üretilmektedir. Yüzde yüz geri dönüşümlü kâğıttan üretilmiş 1 ton kâğıt, 17 ağaç, 4100 kWh enerji ve yaklaşık 26,5 m3 suyun tasarruf edilmesi demektir. Geri dönüşümlü liften üretilmiş kâğıt, hava kirliliğini %74, su kirliliğini %35, enerji sarfiyatını %28 oranında azaltmaktadır. Ancak bir süre sonra lifleri parçalanarak kullanılmaz hâle geldiği için kâğıt atıklarının geri dönüşümü sınırlıdır.

5. Performans göreviniz sonunda geri dönüşümlü kâğıt üretip doğadaki enerji dönüşümüne katkıda bulunduğunuzu söyleyebilir misiniz?

  • Cevap: Deney sonucunuzu buraya yazmalısınız.

10. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 187 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!