Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Kimya SDR Dikey Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 137

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 137 Cevapları SDR Dikey Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Kimya SDR Dikey Ders Kitabı Cevapları Sayfa 137

Bilişim teknolojilerinden yararlanarak nötralleşme tepkimelerinin biyolojik sistemler için önemini araştırınız. Bu konuda edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşarak dayanışma hâlinde bir rapor hazırlayınız.

  • Cevap: Asitte bulunan H+ iyonunun bazda bulunan OH– iyonu ile tepkimeye girerek, tepkime sonucu su (H2O) ve tuz oluşmasına “Nötralleşme Tepkimesi” denir.

    H+ + OH→ H2O

    • Asidin negatif (-) yüklü iyonu ile bazın pozitif (+) yüklü iyonu iyonik bağ ile birleşir ve sonucunda tuz oluşur.
    • İnsan sindiriminde nötralleşme tepkimesi gerçekleşir. Örneğin, Hidroklorik Asit ile bazik maddeler tepkimeye girer ve tepkime sonucunda tuz oluşup, bu tuzlar sindirimde yardımcı olur.
    • Nötralleşme tepkimesi sonucunda, tepkimeye giren asit ve baz, asitlik ve bazlık özelliklerini kaybederler.

Bilişim teknolojilerini kullanırken öncelikle bilgiyi doğru ve güvenilir kaynaklardan aldığınızdan emin olmalısınız. Edineceğiniz bilgilerin izinsiz olarak paylaşılması ve aktarılması yasal değildir. Bu nedenle kaynaklarınızı seçerken bilginin paylaşılmasına izin verilen bilişim ağlarını tercih etmelisiniz. Ayrıca bu bilişim ağını kaynak olarak göstermeyi de unutmamalısınız.

  • Cevap:

10. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 137 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!