Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Yörünge ve orbital kavramları arasındaki farkları açıklayınız.

“Yörünge ve orbital kavramları arasındaki farkları açıklayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Yörünge ve orbital kavramları arasındaki farkları açıklayınız.

Yörünge ve orbital kavramları arasındaki farkları açıklayınız.

  • Cevap: Yörünge, Gökbilimde, bir gökcisminin bir diğerinin kütle çekimi etkisi altında izlediği yola yörünge adı verilir. Çekirdek etrafında elektronlar belirli enerji seviyelerinde bulunur. Elektronların çekirdek etrafında bulunma olasılığının en yüksek olduğu bölgeye orbital denir.

Yörünge nedir

Yörünge, Bohr atom kuramına göre atom çekirdeği çevresinde elektronların yer alabileceği enerji düzeylerine ya da kabuklarına verilen addır.

Orbital nedir

  • Orbital, elektronların atom çekirdeği etrafındaki yörüngelerde (Enerji seviyelerinde) bulunma olasılığının en fazla olduğu hacimsel bölgelere denir.
  • Bir yörüngede kaç orbital bulunduğunu hesaplamak için n² ifadesi kullanılır. (n = baş kuantum sayısıdır.)

Şimdi görüldüğü gibi orbital dediğimiz ifade ile yörünge aynı mekanda geçmektedir. Elektronların yer alabileceği genel yerlere yörünge, bulunma ihtimallerinin fazla olduğu yere(aynı mekan üzerinde) ise orbital deriz.

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 53 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap