Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Sera etkisi nedir? Nasıl oluşur? Etkileri nelerdir?

“Sera etkisi nedir? Nasıl oluşur? Etkileri nelerdir?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Sera etkisi nedir? Nasıl oluşur? Etkileri nelerdir?

Soru: Sera etkisi nedir? Nasıl oluşur? Etkileri nelerdir?

  • Cevap: 

Karbon dioksit (CO2), Metan (CH4), Nitröz Oksit (N2O), Hidroflorür karbonlar (HFCs), Perfloro karbonlar (PFCs), Sülfürhekza florid (SF6) gibi gazlarından oluşan ve atmosferde ısı tutma özelliğine sahip bileşiklere sera gazı denir. Güneşten gelen ışın ve ışıklar atmosferden filitrelenerek geçer  yer küreyi ısıtır yer küredeki ısı kaybıda atmosfer tarafından engellenir atmosferin ısıyı geçirme ve tutma özelliğine sera gazı etkisi denir. Sera gazı oluşumuna etki eden azot ve kükürt gibi gazlar, yağmurların yağmasıyla asit meydana getirir. Asit yağmurları bu şekilde oluşur. Atmosferde kızıl ötesi ışınları absorbe edebilen gaz bileşimlerine sera gazı diyebiliriz. Bu, sera gazının atmosferdeki ısıyı tutması ve hapsetmesi anlamına gelir. Bu şekilde sera gazları atmosferdeki sıcaklığı artırırlar ve sera gazı etkisi ile küresel ısınmaya ve dolayısıyla iklim değişikliğine neden olurlar.

9. Sınıf Kimya Pasifik Yayınları Sayfa 198 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap