Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Azot gazı, havadan nasıl elde edilir?

“Azot gazı, havadan nasıl elde edilir?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Azot gazı, havadan nasıl elde edilir?

Soru: Azot gazı, havadan nasıl elde edilir?

  • Cevap: 

İlk olarak hava, yüksek basınçla sıkıştırılır. Hava sıkıştırıldıktan sonra azot ünitesinde -200 °C’ye kadar soğutulur. Bu işlem sırasında hem yoğuşma hemde kırağılaşma meydana gelir. Yoğuşma sayesinde azot ile oksijen sıvı hale gelir ve karbon dioksit ile su ise kırağılaşma sayesinde katı hale gelir. Katı halde bulunan karbon dioksit ve su karışımdan ayrılır. Ve geriye azot ve oksijen karışımı kalır. Daha sonra azot ve oksijen karışımının genleşmesine izin verilir. Genleşen hava karışımının kolona gelmesine izin verilir. -196 °C kaynama noktasına sahip olan azot kolonun üst kısmından gaz olarak çıkar. -183 °C kaynama noktasına sahip olan oksijen ise -196 °C’de hala sıvı olduğu için kolonun alt kısımında çıkar. Böylece havadan azot gazı ve oksijen gazı elde edilmiş olur.

9. Sınıf Kimya Pasifik Yayınları Sayfa 149 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap