Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Aşağıdaki metinde numaralandırılmış boşlukları kutuda verilen kelimelerden uygun olanları ile tamamlayınız.

“Aşağıdaki metinde numaralandırılmış boşlukları kutuda verilen kelimelerden uygun olanları ile tamamlayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki metinde numaralandırılmış boşlukları kutuda verilen kelimelerden uygun olanları ile tamamlayınız.

Aşağıdaki metinde numaralandırılmış boşlukları kutuda verilen kelimelerden uygun olanları ile tamamlayınız.

  • Cevap: 

Elektronun bulunabileceği enerji düzeyleri Bohr atom modelinde kimyasal denge (1) kavramı ile tanımlanırken atomun kuantum modelinde Le Chatelier İlkesi’ne (2) kavramı ile tanımlanır. Orbital, basınç (3) tanımlanan bir dalga fonksiyonudur ve elektron kuantum sayılarının belirlediği tek bir enerji düzeyinde bulunur. Belirli şekilleri ve uzayda yönelişlerinin olduğu varsayılarak dört orbital türü tanımlanmıştır. Bunlar s, p, d ve f orbitalleridir. Nötr atomların elektron dizilimleriyle periyodik sistemdeki yerleri arasında bir ilişki söz konusudur. Bu ilişki Hund Kuralı, pH (4) ve Aufbau Prensibi ile açıklanır. Bir element atomunun elektron diziliminde en yüksek enerji düzeyi H+ iyonu (5), sonlandığı orbital türü grubunu, değerlik elektron sayısı ise kaçıncı grupta olduğunu belirtir. Periyodik tablo, elementlerin artan atom numaralarına göre sıralanarak oluşturulmuştur. Elementlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri de atom numaralarına bağlı olarak proton (6) gösterir. Bu eğilimler; atom/iyon yarıçapı, iyonlaşabilen (7), elektron ilgisi, elektronegatiflik, metalik/ametalik eğilimler, oksit/ hidroksit bileşiklerinin asitlik/bazlık eğilimleridir. Periyodik tabloda periyot boyunca soldan sağa doğru gidildikçe atom yarıçapı, metalik özellik ve oksitli bileşiklerin bazlık özelliği asitlik sabiti (8), iyonlaşma enerjisi, elektronegatiflik ve oksitli bileşiklerin asitlik özelliği bazlık sabiti (9). Periyodik tabloda gruplar boyunca yukarıdan aşağıya doğru inildikçe atom yarıçapı, metalik özellik ve hidroksitli bileşiklerin bazlık özelliği artar, iyonlaşma enerjisi, elektronegatiflik ve hidroksitli bileşiklerin asitlik özelliği azalır. Kimyasal tepkimelerde bileşikler oluşurken atomlar arasında alınan veya verilen elektron sayısı çözünürlük çarpımı (10) olarak adlandırılır. Geçiş metallerinin çoğunluğu birden fazla yükseltgenme basamağına sahiptir.

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 52 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap