Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Kimya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 178

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 178 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 178

Aşağıdaki metinde boş bırakılan yerleri uygun sözcüklerle doldurunuz.

  • Cevap: (a) sıcaklık, (b) basınca, (c) buzun, (ç) yalıtım, (d) ısısının, (e) buharlaşarak, (f) su döngüsü, (g) LPG, (h) LNG, (ı) ısınma, (i) havadan, (j) ayrımsal damıtma

Metinle ilgili verilen soruları yanıtlayınız.

A ve B boşluğuna (a) Sıcaklık ve (b) Basınca ifadeleri gelmelidir. Maddenin fiziksel hali bu iki koşula göre değişiklik gösterir. C boşluğuna ise (c)Buzun ifadesi gelmelidir. Çünkü su katı hale geçtiğinde hacmi arttığından yoğunluğu azalır. Bu durum (d)Yalıtım görevi sağlar. Sıvı haldeki su vücut (e) Isısının dengelenmesinde de görevlidir. Su aynı zamanda bitkilerin büyüyüp gelişmesi için zorunlu olan maddelerden de biridir. Nehir göl ve denizlerdeki suyun (f) Buharlaşarak tekrar yoğuşması yani hâl değiştirerek yeryüzü ve atmosfer arasındaki çevrimine (g) Su Döngüsü denir. Gazın basınç altında sıvılaştırılması ile elde edilen (h) LPG ve (ı)LNG farklı kullanım alanlarına sahiptir. Gazların (i) sıkışma özelliği vardır. (j)Havadan azot ve oksijen elde edilir. (k) Ayrımsal Damıtma kaynama noktaları farkına dayanarak yapılan ayırma işlemidir.

1. Suyun hâl değişiminin canlı ve çevre için önemi nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: Su eğer tek bir halde kalsaydı bu döngü tamamen dururdu. Mesela sıvı halinde kalsaydı buharlaşma olmayacağı için hiç yağmur yağmazdı ve dünya bir felaket yaşardı. Ya da sadece atmosferde gaz halinde bulunsa bu sefer dünyayı bir battaniye gibi sarar, içerideki ısıyı korurken gelen güneş ışınlarını geri yansıtarak yine tüm dengeyi bozardı. Hayatın devamlılığı için ekosistemin olduğu şekilde, dengeli bir biçimde devam etmesi oldukça önemlidir.

2. Su döngüsü ne demektir? Açıklayınız.

  • Cevap: Su, canlılar için temel ihtiyaçlardan biridir. Su olmazsa hayat olmaz. Su döngüsü olmasaydı Dünyadaki su miktarı git gide azalacaktı. Dünya’daki başlıca su kaynakları okyanuslar, denizler , göller, barajlar , yer altı ve yer üstü suları oluşturur. Hal değişimi ile su döngüsü meydana gelmektedir. Nehir ve göllerin Güneşten gelen sıcaklık ile ısıtılarak buharlaşır. Nemli hava etrafımızdaki havadan daha az yoğun olduğu için yükselir. Atmosferde yoğun su bulutları olması için daha fazla yükselir. Çökeltme ise suyun soğumasıyla veya büyük damlacıklar oluştuğunda gerçekleşmektedir. Sıcaklığa bağlı olarak yağmur veya kar olarak yere düşer. Bazı sular yer altına sızarken bazı sular ise yüzeyde kalır. Sonuçta ise sular akarsulara ve göllere tekrar döner. Bu döngü tekrar tekrar gerçekleşmesi ile su döngüsü meydana gelir.

3. Endüstride hâl değişiminin kullanıldığı alanlar nelerdir? Örnekle açıklayınız.

  • Cevap:

4. LPG ve LNG’nin kullanım alanları nelerdir? Örnekle açıklayınız.

  • Cevap: LPG; tüp, dökme ve oto gaz olarak birçok alanda farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

➜ Konutlarda,
➜ Ticarethanelerde,
➜ Turizm Sektöründe,
➜ Küçük Sanayi İşletmelerinde,
➜ Gıda Sektöründe,
➜ Binek Araçlarda,
➜ Teknelerde ve Karavanlarda;
➜ Kimya ve Parfüm olarak kullanılabilmektedir. LNG ise yüksek yanma verimi, temiz ve ekolojik yakıt özelliği, ekonomikliği ve güvenli/pratik kullanımı ile alternatif bir yakıt türüdür.- Elektrik üretimi
➜ Kızgın yağ eldesi
➜ Sıcak hava eldesi
➜ Metal işleme (döküm, ergitme, ısıl işlem vs.)
➜ Sıcak su ve kızgın su eldesi
➜ Buhar eldesi
➜ Pişirme ve kurutma fırınları
➜ Seramik ve cam sanayi gibi alanlarda kullanılmaktadır.

5. Havadan oksijen ve azot eldesinde bileşenlerin hangi özelliğinin farklı olmasından yararlanılır?

  • Cevap:

6. Görsellerini gördüğünüz sırasıyla spreyli ilaç, oto boyama, böcek ilâcı püskürtme gibi alanlarda gazların hangi özelliklerinden faydalanılır? Siz de günlük hayatta gazların bu özelliklerinin kullanıldığı alanlara başka örnekler veriniz.

  • Cevap: Yayılabilirlik özelliğinden yararlanılmıştır. Oda spreyleri vb.

7. Aşağıdaki olayların nedenlerini açıklayınız.
• Bisiklet tekeri fazla şişirildiğinde patlar.
• Balon helyum gazıyla doldurulduğunda yükselir.
• Sıcak ortamda şişirilen balon soğuk ortama götürüldüğünde söner.

  • Cevap:

Bisiklet tekeri fazla şişirildiğinde patlar. Katı, sıvı, gaz fark etmeden çevremizde gördüğümüz bütün maddeler temas halinde olduğu maddelere basınç uygularlar. Bu basınç bazı maddelerin ağırlıklarından bazı maddelerin potansiyel enerjilerinden kaynaklanabilir. Gaz gibi maddelerin ağırlıkları yok denecek kadar azdır. Ancak tanecikleri çok hızlı hareket eder ve bulundukları kabın duvarlarına çarparlar. Basınç arttıkça bu çarpma miktarı da artar. Bisikletin tekerini hava ile doldururuz. Tekerin içi gaz molekülleri ile dolar. Ancak şişirmemiz gerekenden daha fazla şişirdiğimiz zaman gaz moleküller lastiğe baskı uygulamaya başlarlar. Gaz molekülleri arttıkça uygulanan basınç da artar. En sonunda tekerlek bu basınca dayanamaz ve patlar. Balon helyum gazıyla doldurulduğunda yükselir.

Helyum, doğada gaz halinde bulunur. Bir soy gaz olan helyum, havadan daha hafiftir. Bu nedenle, bir balonun içine doldurulduğunda yükselme eğilimi gösterecektir. Yanıcı bir gaz olmayan helyum, genellikle kaynak alanlarında koruyucu gaz olarak, balonlarda, roketlerin itici gaz sistemlerinde, MR cihazlarında kullanılır.

Oldukça değerli olan bu gaz, doğal gazdan elde edilir. Dünya üzerinde sadece belirli bölgelerde bu gazın üretimi yapılmaktadır. Bu sebeple uluslararası işletme ve ticareti yapılan tek endüstriyel gazdır

Sıcak ortamda şişirilen balon soğuk ortama götürüldüğünde söner. Gazlar sıcak ortamlarda genleşirken, soğuk ortamlarda büzüşürler. Sıcak ortamda şişirilen balonun şişkin olması ve soğuk ortama götürüldüğünde ise sönmesi (büzüşmesi) gazların ortam sıcaklığına göre taneciklerinde meydana gelen değişmedir.

9. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 178 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!