Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Kimya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 164

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 164

Etkinliğin Sonuçlandırılması

1. Bulunduğunuz ortamda suyun kaynama noktası kaç 0C’tur.

  • Cevap: Gaz halindeki bir maddenin ısı vererek sıvı hâline geçmesine Yoğuşma denir. Örnek olarak su buharı verilebilir. Bu olay sonucunda, çok küçük olan su tanecikleri bir araya gelir ve bulutları (su damlacıkları ve buz kristallerinden meydana gelmiştir.) oluşturur.

2. Kabın şekli kaynama noktasını ve kaynama süresini etkilemiş midir?

  • Cevap: Sıvının yaptığı buhar basıncının dış basınca eşit olduğu sıcaklık ‘Kaynama sıcaklığıdır. Bu sıcaklık noktasında sıvı yüzeyinde meydana gelen buhar basıncı ile dış basınç birbirine eşittir. Sıvı buhar basıncı dış basınca eşit olduğunda kaynama olayı gerçekleşir. Saf olan sıvıların sıcaklığı kaynama süresince sabit kalır.

3. Isıtıcının gücü kaynama noktasını ve kaynama süresini etkilemiş midir?

  • Cevap: Maddenin ısı alması veya vermesiyle bir halden başka hale gelmesine ” Hal değişimi ” denir. Maddenin üç hali vardır. Bunlar doğada ; Katı, sıvı ve gaz halde bulunur. Isı alışverişi gerçekleştikten sonra maddelerde hal değişimi meydana gelir. Katı bir maddenin ısı almasıyla sıvıya dönüşmesine ” Erime ” denir. Katı bir maddenin ısı alarak gaz hale gelmesine “Süblimleşme” denir. Sıvı bir maddenin ısı almasıyla gaz hal gelmesine ” Buharlaşma ” denir. Gaz haldeki maddenin ısı almasıyla ” Plazma ” hale gelir. Sıvının ısı vermesiyle katı hale gelmesine ” Donma ” denir. Maddenin ısı vermesiyle gaz halden sıvı hale dönüşmesine ” Yoğunlaşma ” denir. Yoğunlaşmaya örnek verecek olursak, soğuk havada camların buğulanması gibi. Sıvı bir maddenin ısı alarak gaz haline geçmesine ” Buharlaşma ” denir. Örneğin : Ocak üzerine konulan suyun kaynadıktan sonra ısı almasıyla suyun buharlaşması, Islak çamaşırların güneşten gelen ısı ile kurumasıdır.

4. Suyun miktarı kaynama noktasını ve kaynama süresini etkilemiş midir?

  • Cevap: İyonik bağ genelde metal ve ametaller arasında elektron alışverişi sayesinde olur. Elektron alan element aldığı elektron sayısı kadar eksi iyon değerliği, elektron veren element ise verdiği element sayısı kadar artı iyon değerliğine sahip olur. Elektron veren elemente katyon, elektron alan elemente ise anyon denir. Yani zıt kutuplu iyonların etkileşimi metal ve ametaller arasında olur.

9. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 164 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!