Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 97 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları Pasifik Yayınları

Kimyasal Türlerin Etkileşimi
Bir öğretmen, öğrencilerine tuzun oluşumu deneyini yapıyor. Öncelikle, sodyum (Na) metalini, uygun bir ısı kaynağı ile ısıtıp eritiyor. Erimiş sodyum metalini içinde klor (CI2) gazı bulunan kaba koyuyor. Deneyin sonunda sodyum klorür (NaCI) bileşiğini elde ediyor. Deneyde kimyasal türler arasında meydana gelebilecek etkileşimleri, bu etkileşimler sırasında türler arasında bağ oluşup oluşmadığını ve yeni kimyasal türlerin ortaya çıkıp çıkmadığını tahmin edelim.

Öğretmen, deneyde sodyum metali ile klor gazının etkileşimini sağlayarak sodyum klorür oluşturmuştur. Bu deneyde atom (Na) ile molekül (Cl2) kimyasal türleri etkileşerek iyon (Na+, Cl) kimyasal türünü oluşturmakta; bu iyonlar da birbiriyle etkileşerek NaCI (tuz) kristal yapısını oluşturmaktadır.

Bu olayda atomla (Cu) iyonlar (nitrik asit çözeltisinde, H3O+, NO3) etkileşmekte; bakır(II) nitrat bileşiğinin sudaki çözeltisi olarak iyonlar (Cu2+, NO3) ve moleküller (NO2, H2O) oluşmaktadır.

  • CevapBu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap