Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 95 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları Pasifik Yayınları

Molekül

Element atomlarından bir kısmı, kararsız yapılarını kararlı hâle getirebilmek için kendi atomları arasında ya da başka element atomları ile elektron ortaklaşması kurarak bağ oluşturur. En az iki atomun bu şekilde bağ yaparak oluşturdukları atom gruplarına molekül denir. Molekülde bağ yapan atomlar aynı elemente ait ise molekül, element molekülü, farklı elementlere ait ise bileşik molekülü olarak adlandırılır.

ÖĞRENDİKLERİMİZİ UYGULAYALIM

1. Bir öğrenci kimyasal türler ile ilgili olarak aşağıdaki yargıları ifade etmektedir. Bu yargılardan hangileri doğrudur? Neden?

I. Kararsız atomlar kararlı yapıya ulaşabilmek için diğer türlerle ya da birbiriyle etkileşime girer.
II. N2, O2 ve H2 gibi kararlı moleküller aynı zamanda birer element molekülüdür.
III. Na+ ve CI- iyondur.

  • Cevap: Üç yargı da doğrudur.

2. Aşağıda verilen kimyasal türlerin yanındaki satıra “iyon, atom, molekül” sözcüklerinden uygun olanını yazınız.

  • Cevap: a) H2O : molekül   b) Ag: atom c) NH4+ : iyon   d ) C3H8: molekül

3- Kimyasal tür nedir?

  • Cevap: Bir maddenin bütün özelliklerine sahip en küçük yapı taşına kimyasal tür denir.

4- Vücudumuzda iyon ve moleküller bulunduğunu (ya da oluştuğunu) düşünüyor musunuz? Neden?

  • Cevap: İnsan vücudu da çevremizdeki diğer maddeler gibi bileşikler ve bileşiklerin karışımından meydana gelir. Bunlar farklı kimyasal türlerin çeşitli şekillerle bir araya gelmesiyle oluşur. Vücudumuz da atom, iyon ve moleküllerden meydana gelir.

5- Size verilen bir maddenin taneciklerinin hangi kimyasal türü (atom, molekül, iyon) içerdiğini belirleyebilir misiniz? Nasıl?

  • Cevap: Eğer tek bir elementten oluşuyor ve bu element doğada yalnız (1 adet, tek başına) bulunuyorsa bu atom’dur. Bir veya birden fazla element varsa ve 1’den fazla tanecikten oluşuyorsa bu molekül’dür. Elektron almış veya vermiş yani anyon ya da katyon ise İyon adını alır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 95 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap