Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 85 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları Pasifik Yayınları

ç. Elektron İlgisi

Genel olarak değerlik elektron sayıları 4, 5, 6 ve 7 olan elementler, elektron alarak asal gaz katman elektron dağılımına ulaşır. Elektron ilgisi, gaz hâlindeki nötr bir atomun elektron alıp eksi yüklü iyon hâline geldiğinde oluşan enerji değişimidir. Çoğu atoma elektron eklendiğinde enerji açığa çıkar. Böyle atomların elektron ilgisi değerleri pozitif kabul edilir. Asal gaz atomlarına elektron eklendiğinde elektron ilgisi değeri negatif kabul edilir. Çünkü asal gazların son katmanları dolu olduğundan fazladan bir elektronun eklenmesi enerji gerektirir.

Elektron ilgisi ile ilgili genelleme yapmak zordur. Küçük çaplı atomlar (örneğin 17. grup) büyük elektron ilgisine sahiptir (Elektron ilgisi en yüksek element,
349 kJ/mol değeri ile klordur.). Genel olarak periyodik sistemde elektron ilgisi, periyot boyunca soldan sağa doğru artarken grupta, yukarıdan aşağıya doğru azalır. Çünkü küçük çaplı bir atomun elektron kazanma eğilimi, büyük çaplı atomdan daha fazladır. Atom çapları (ya da yarıçapları) bir periyotta soldan sağa doğru azaldığından elektron ilgisi artar. Bir grupta ise atom çapları yukarıdan aşağı arttığı için elektron ilgisi azalır.

  • CevapBu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 85 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap