Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 84 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Pasifik Yayınları

Örnek

C elementinin iyonlaşma enerjileri (kJ/mol) İE1 = 1086,5 , İE2 = 2352,7 , İE3 = 4620,8 , İE4 = 6223,1 , İE5 = 37832,4 , İE6 = 47279,5 dir. Buna göre C elementinin değerlik elektron sayısı kaçtır? Bu element periyodik sistemde hangi grupta yer alır?

Çözüm

İyonlaşma enerjilerine baktığımızda 4. iyonlaşma enerjisinden sonra (İE5) ani artış görülür. Öyleyse 5. ve 6. elektronlar değerlik elektronu değildir. Buna göre C atomunun değerlik elektron sayısı 4’tür ve 4A grubunda yer alır. Bir atomdan elektron koparıldıkça iyonlaşma enerjisi artarken iyon yarıçapı azalır. Periyodik sistemde iyonlaşma enerjisi; periyot boyunca soldan sağa, grupta ise aşağıdan yukarıya doğru genellikle artar. Bunun tersi yönde ise genellikle azalır.

Grafikten fark edileceği gibi bir periyotta soldan sağa doğru gidildikçe (yandaki grafikte H’den, He’a ve Li’dan Ar’a) iyonlaşma enerjisinin artışı düzenlilik göstermez. Bunun nedeni, atomların katman elektron dağılımı ve çekirdek yükleri ile ilgilidir. Son katmanlarında 2, 5 ya da 8 elektron bulunduran atomlar, diğerlerine göre daha kararlıdır (Son katman elektronları çekirdek tarafından daha etkin çekilir.). Bu nedenle bu atomlardan 1e- koparmak daha fazla enerji gerektirir. Böylece bir periyotta soldan sağa gidildikçe birinci iyonlaşma enerjisinin artış sırası; 1A < 3A < 2A < 4A < 6A < 5A < 7A < 8A şeklinde olur.

  • CevapBu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap