Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 78 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları Pasifik Yayınları

5- Metallerin genellikle erime ve kaynama noktaları yüksektir.
6- Metaller, kimyasal tepkimelerde elektron vererek pozitif yüklü iyon oluşturur. Eritilip belli oranlarda karıştırılırlarsa alaşımlar elde edilir. Örneğin bakır ile çinkodan pirinç, kurşun ile kalaydan lehim, bakır ile kalaydan ise bronz (tunç) alaşımları elde edilir
7- Atomlar, son katmanlarında genellikle 1, 2 ya da 3 elektron bulundurur.
8- Doğada genellikle bileşikler hâlinde bulunurlar.

Afiş – Poster Çalışması

Metallerin bulunmasıyla teknolojinin tarihsel gelişimi arasında bir ilişki var mıdır? Araştıralım. Edindiğimiz bilgilerden yola çıkarak afiş veya poster hazırlayalım. Çalışmamızı sınıfta arkadaşlarımıza sunalım.

  • Cevap: Metallerin bulunmasıyla teknolojinin tarihsel gelişimi arasında doğrudan bir ilişki vardır. Teknolojinin gelişmesi metallerin bulunmasını arttırmıştır.

Peki, metalden yapılmış eşyalar yerine iyottan veya kükürtten yapılmış eşyalar kullanabilir mi? Neden?

  • Cevap: Metalden yapılmış eşyalar yerine iyottan veya kükürtten yapılmış eşyalar kullanılabilir çünkü fiziksel ve kimyasal özellikleri birbirine benzer.

İletken tel olarak bakır ve alüminyumdan yapılmış telleri kullanıyoruz. Bunların yerine saf karbon (grafit) ve kükürtten iletken tel yapabilir miyiz? Neden?

  • Cevap: Evet, saf karbon (grafit) ve kükürtten iletken tel yapabiliriz. Karbon, doğada yaygın bulunan ametal kimyasal elementtir. Evrende bolluk bakımından altıncı sırada yer alan karbon, kızgın yıldızlarda hidrojenin termonükleer yanmasında temel rol oynar. Kükürt, simgesi S olan, limon sarısında ametal, yalın katı bir elementtir. İletkenlik bakımından gümüşten sonra ikinci sırada olmasına rağmen ekonomik olarak uygunluk ve satın alma potansiyeli yüksek olduğu için daha çok tercih edilir. Düşük dirence sahip olduğu için çok yüksek iletkenliğe sahiptir.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 78 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap