Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 77 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları Pasifik Yayınları

Yarı metaller periyodik sistemde metallerle ametaller arasında yer alır. Asal gazlara ise helyum (He) ve neon (Ne) örnek verilebilir (Resim 2.3.7). Asal gazlar, periyodik sistemin en sağında (8A, 18. grup) yer alır. He son katmanında 2 elektron bulunmasına rağmen 2A grubu yerine 8A grubunda yer alır. Çünkü He kimyasal özellikleri bakımından bu gruptaki (8A) elementlere benzer. Tablo 2.3.6’da metal, ametal, yarı metal ve asal gazların periyodik sistemdeki yerleri gösterilerek elementler sınıflandırılmıştır.

Metaller

Günlük yaşamımızda metallerin kullanıldığı yerleri bir düşünelim. Evimizde kullandığımız eşyalarda; haberleşme, endüstri, ulaştırma, tıp gibi alanlarda; askerî alanda kullanılan araç gereç ve makinelerin yapımında, metallerin önemli bir yere sahip olduğunu görmekteyiz. Mutfaklarda yemek pişirmek için kullandığımız kap kacaklar demir alaşımından, alüminyum ya da bakırdan yapılmıştır. Elektrik ve telefon iletim hatları bakır metalinden, tren rayları ve vagonlar demir alaşımlarından yapılmıştır. Tıpta kullanılan bisturi, pens gibi ameliyat malzemeleri ile protezlerin bağlantı ve ekipmanlarında krom, vanadyum, demir, nikel, platin gibi metaller kullanılır. Peki, neden metaller bu kadar kullanışlıdır? Bu sorunun yanıtını metallerin özelliklerinde aramak gerekir.

Metallerin Özellikleri

1- Oda sıcaklığında, cıva hariç, hepsi katıdır. Cıva ise oda sıcaklığında sıvıdır.
2- Metallerin kendine özgü metalik parlaklıkları vardır. Metallerin çoğu kesildiklerinde, havanın oksijeniyle oksitlenerek bu parlaklıklarını kaybeder.
3- Metaller, ısı ve elektriği iyi iletir.
4- Kolaylıkla tel ve levha hâline getirilebilir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 77 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap