Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 73 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 73 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 73 Cevapları Pasifik Yayınları

Mendeleyev, benzer şekilde eka silisyum (germanyum), eka bor (skandiyum), eka sezyum (fransiyum), eka iyot (astatin) gibi elementlerin yerini boş bırakarak bu elementlerin varlığını belirtmiş ve ayrıca bunların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini önceden söylemiştir. Elementlerin artan kütlelerine göre dizilip benzer özellikteki elementlerin aynı düşey sütunlarda toplanmasıyla oluşturulan periyodik tablonun bazı yerlerinde, düzensizlikler olduğu görüldü. Örneğin kobaltın atom kütlesi, nikelin atom kütlesinden fazla olmasına rağmen kobalt, tabloda (Tablo 2.3.1) daha ön sıraya yazılmıştı. Aynı durum iyot-tellür elementleri için de geçerliydi. Mendeleyev, bu elementleri bilinen kütlelerine göre değil, fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre yerleştirmişti. Bu çelişkinin, elementlerin atom kütlelerinin hatalı hesaplanmasıyla ortaya çıktığını söyledi. Atom kütleleri gerçekten hatalı mı hesaplanmıştı? Özet olarak Mendeleyev, periyodik tablosunu hazırlarken “Elementlerin özellikleri, atomlarının kütlelerinin periyodik fonksiyonudur.” düşüncesinden yola çıkmıştır. Mendeleyev’in hazırlamış olduğu tablo; elementleri özelliklerine göre düzenlemesi, yeni elementlerin bulunmasına olanak sağlaması, uranyumdan sonraki elementlerin varlığını göstermesi bakımından oldukça önemlidir. Ancak günümüzde periyodik sistem olarak da adlandırılan periyodik tablo, elementlerin atom numaralarına göre hazırlanmıştır (Periyodik tablo için periyodik cetvel, periyodik sistem gibi adlar kullanılmaktadır. Biz bu kitapta, bundan sonraki anlatımlarda periyodik sistem adını kullanacağız.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap