Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 68 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları Pasifik Yayınları

İzotoplar doğada bulunabildiği gibi yapay olarak da üretilir. Doğada izotopların bulunma yüzdeleri farklıdır. Örneğin klor için doğadan rastgele alınan bir örnekteki 100 klor atomundan 75’inin kütle numarası 35; 25’inin kütle numarası ise 37’dir. İzotopların kimyasal özelliği aynı, fiziksel özelliği farklıdır.

Araştıralım – Paylaşalım

İzotop atomlar; tıp, tarım, arkeoloji vb. alanlarda kullanılır. Örneğin kobalt-60, kanser tedavisinde kullanılır. İzotop atomların arkeolojide kullanımını araştıralım. Araştırma sonuçlarını sunum hâline getirip sınıfta arkadaşlarımızla paylaşalım.

  • Cevap: Kararlı izotop analizi, arkeologlar ve diğer bilim adamları tarafından bir hayvanın kemiklerinden bilgi toplamak için kullanılan, yaşam süresi boyunca tükettiği bitkilerin fotosentez sürecini belirlemek için kullanılan bilimsel bir tekniktir. Bu bilgi, eski insansı ataların beslenme alışkanlıklarının belirlenmesinden, ele geçirilen kokainin ve yasadışı olarak kaçak avlanan gergedan boynuzunun tarımsal kökenlerinin izini sürmeye kadar çok sayıda uygulamada son derece yararlıdır.

Aşağıdaki tabloda boş bırakılan yerleri doldurup izotop atomları bulunuz. (Atomlar nörtrdür.)

  • Cevap:

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap