Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 60 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları Pasifik Yayınları

Bir elementin atomları dışarıdan belirli miktarda enerji alırsa yani enerji soğurursa (absorblarsa) ışınlar yayar (emisyon). Bir elementin atomunun yaydığı ışınların tamamı, o elementin spektrumunu oluşturur. Örneğin ısıya dayanıklı (krom-nikel) bir tel, tuzlu suya batırıldıktan sonra aleve tutulursa alevde sarı ışık görülür. Sarı ışığa neden olan tuzdaki sodyumdur. Sodyumun yaydığı bu sarı ışık ışınları bir prizmadan geçirilirse sarı renkli çizgi meydana gelir. Renkli çizgi sürekli değildir. Böyle, sürekli olmayan kesikli spektrumlara atom spektrumu veya çizgi spektrumu denir. Çıplak gözle, ancak spektrumdaki belirli renkler algılanabilir. Ultraviyole (morötesi) veya infrared (kızılötesi) gibi görünmeyen bölgelerdeki çizgiler ise spektrometre denilen aletle incelenir. Çizgi spektrumları, emisyon (yayma/ yayınım) ve absorbsiyon (soğurma) olmak üzere iki türde oluşabilir.

Bunları Biliyor musunuz?

Maddenin, ışık ışınlarını belli miktarlarda emmesi olayına soğurma (absorbsiyon) denir. Maddenin enerji (ısı, elektrik) aldığında kendine özgü dalga boyunda ışık ışını yaymasına emisyon (yayınma/yayınım) denir. Emisyon (yayınım) spektrumu, enerji verilerek uyarılmış bir örnekten yayılan ışınların bir prizmadan geçirilip bunun fotoğraf filmi (ekran) üzerine düşürülmesi ile oluşturulur. Absorbsiyon (soğurma) spektrumu ise uyarılmamış (enerji verilmemiş) örnek içinden geçen beyaz ışık ışınlarının (Güneş ışınları) bir kısmının soğurulması ve prizmadan da geçtikten sonra film üzerine düşürülmesiyle oluşturulur. Hidrojenin soğurma ve yayınım spektrumunda  çizgilerin aynı yerde oluşması, hidrojen atomunun belirli ışınları yaymakta ve soğurabilmekte olduğunu gösterir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 60 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap