Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 57 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 57 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 57 Cevapları Pasifik Yayınları

RUTHERFORD ATOM MODELİ – ÇEKİRDEKLİ ATOM MODELİ

1907 yılında, Henri Becquerel (Henri Bekerel); bazı maddelerin kendiliğinden, gözle görülmeyen yüksek enerjili ışıma [radyasyon; alfa (a), beta (b) parçacıkları ve gama (g) ışınları] yayarak parçalandıklarını buldu. Bu parçacıklar, çok ince metal levhalardan kolaylıkla geçebilmekte ve çinko sülfürlü veya fosforlu yüzeylere çarptıklarında ışıldama yapmaktadır.

Bunları Biliyor musunuz?

He atomunda 2 proton, 2 nötron ve 2 elektron vardır. İki elektron, atomdan tamamen uzaklaştığında geriye “2+” yüklü helyum iyonu çekirdeği (He2+) kalır. Bu iyona, alfa (a) parçacığı denir. a parçacığı (+) elektrik yüküne sahip olduğu için elektrik yüklü alanda sapmaya uğrar.


Araştıralım – Paylaşalım

Radyoaktifliğin nasıl ortaya çıktığını, radyoaktiflik konusunda çalışma yapan ilk bilim insanlarını, bu kişilerin çalışmalarını ve atom modellerine katkısını araştıralım. Araştırma sonuçlarını sınıfta arkadaşlarımızla paylaşalım.

  • Cevap: Radyoaktiflik konusunda çalışma yapan ilk bilim insanı Marie Curiedir.120 yıl önce radyum elementini keşfetmiştir. Nobel ödülü alan ilk kadındır. Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetmiştir. Toryumun radyoaktif özelliğini bulup radyum elementini ayrıştırmıştır. Curie’nin yönetimi altında, dünyanın ilk çalışmaları radyoaktif izotoplar kullanılarak, neoplazmaların tedavisi içine yapılmıştır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 57 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap