Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 54 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları Pasifik Yayınları

ATOM MODELLERİ

Madde nedir ve nelerden oluşur? İnsanlar, çok eski zamanlardan beri bu sorunun yanıtını araştırmaktadır. Bir parça tuz kristalini ezdiğinizde onu toz hâline getirirsiniz. Ancak toz tanelerinin her biri, yine tuzdur. Tuzu suya attığınızda görünmez olur. Tuzlu suya mikroskopla baksanız da hiçbir tuz taneciğini göremezsiniz. Ancak tadına baktığınızda tuzun suyun içinde olduğunu fark edersiniz. Bu ve benzeri gözlemler Yunanlı filozofları maddenin yapısı hakkında düşünmeye ve sorular sormaya zorladı: Madde sürekli miydi? Bir madde nereye kadar bölünebilirdi? Görünmez bir parçacığa ulaşılıncaya kadar bölünebilir miydi?

Yunanlı filozof Demokritos, her maddenin gözle görülemeyen ve bölünemeyecek kadar küçük taneciklerden oluştuğunu düşünüyordu. Bu taneciklere, bölünemeyen anlamına gelen “atomos (atom)” demişti. Yunanlı filozoflar, her maddenin atomunun birbirinden çok farklı olduğuna karar vermişlerdi. Örneğin demir atomlarının kancalı ve sert yapıda, su atomlarının ise (Suyu atom sanıyorlardı.) yumuşak ve kaygan yapıda olduğunu düşünüyorlardı. Demokritos’tan günümüze, atomla ilgili düşünceler zamanla nasıl değişti?

Bu bölümde; Dalton Atom Modeli’ni, Thomson Atom Modeli’ni, Rutherford Atom Modeli’ni ve Bohr Atom Modeli’ni göreceğiz.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 54 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap