Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 38 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 38 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 38 Cevapları Pasifik Yayınları

KİMYA UYGULAMALARINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

Günlük yaşamda pek çok araç gereç kullanırız. Örneğin mutfakta bıçakla ekmek, salatalık keseriz; sebze doğrarız. Fırında yemek pişiririz. Mutfaktaki araç gereçleri güvenli kullandığımız sürece mutfak, güvenli bir yerdir. Bu durum başka alanlar için de geçerlidir. İnşaat sektöründe çalışan kişiler tehlikelerden korunmak için baret, eldiven, gözlük vb. takmak, aynı zamanda belirli güvenlik kurallarına uymak zorundadırlar. Kurallar ve güvenlik amaçlı uyarı işaretleri, trafikte veya fabrika, imalathane gibi birçok yerde bulunur. Kimya laboratuvarında da güvenlik amaçlı uyarı işaretleri (sembolleri) ve laboratuvar güvenlik kuralları bulunur. Güvenlik amaçlı uyarı işaretleri kimyasal maddelerin üzerinde de vardır. Kimya dediğimizde çoğumuzun aklına deneyler ve patlamalar gelse de uyarı işaretlerine ve güvenlik kurallarına uyulduğu sürece laboratuvar da güvenli bir yerdir. Laboratuvarda deneysel çalışmalar sırasında çeşitli araç gereçler ve malzemeler kullanılır. Bu malzeme ve araç gereçlerin özelliklerini, kullanım alanlarını bilmek laboratuvardaki çalışmaların güvenli olmasını ve çalışmalardan doğru sonuç alınmasını sağlar.

Yukarıdaki sembollerden hangileri kimyasal maddeler üzerinde bulunabilecek sembollerdir? Bu sembollerin içinde günlük yaşamda rastladıklarınız var mı? Bu sembollerin bulunduğu ortamda çalışıyorsak ya da bu sembolleri içeren malzemeler kullanıyorsak nasıl davranmalıyız? 42 ve 43. sayfalardaki laboratuvar araç gereçlerinden hangilerini tanıyorsunuz? Bunlar ne amaçla kullanılır? Bu bölümde; kimya laboratuvarında uyulması gereken iş sağlığı ve güvenliği kurallarını, kimyada kullanılan sağlık ve güvenlik amaçlı temel uyarı sembollerini ve bunların anlamlarını, bazı kimyasal maddelerin insan sağlığı ve çevre üzerindeki etkilerini ve kimya laboratuvarındaki bazı temel malzemeleri ve bunların kullanım amaçlarını öğreneceğiz.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap