Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 35 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 35 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 35 Cevapları Pasifik Yayınları

Afiş – Poster Çalışması

Günlük yaşamda yaygın kullanılan elementlerin sembollerini, adlarını, en önemli özelliklerini ve kullanım alanlarını içeren afiş veya poster hazırlayalım. Çalışmamızı okulda arkadaşlarımıza sunalım.

  • Cevap:

HİDROJEN Sembolü: H

Kullanım Alanları: Evrenin kütlesinin %75’ni oluşturan element, evrendeki atomların da yaklaşık yüzde %90’ını oluşturmaktadır. Kimyasal, günümüzde hem gaz hem de sıvı yakıt olarak oldukça fazla kullanılmaktadır. NASA’nın uzay mekiği programlarında ana yakıt olarak kullanıldığı gibi, petrol ve imalat sanayilerinde de yoğun şekilde kullanılmaktadır.

HELYUM Sembolü: He

Kullanım Alanları: Helyum gazı, genellikle havadan daha hafif olmasıyla bilinir ve özellikle havada süzülen parti balonlarında çok sık kullanılır. Aynı zamanda, ark kaynaklanmasında ve roketlerde sıvı yakıt tanklarına basınç uygulanması için asal kalkan olarak da kullanılır. Eğlence amaçlı kullanımının oldukça fazla olmasından dolayı doğal helyum kaynakları, önümüzdeki on yılda tamamen tükenme riski altında bulunuyor.

LİTYUM Sembolü: Li

Kullanım Alanları: Lityum, genellikle pillerde kullanılmasıyla bilinir. Aynı zamanda alüminyum alaşımlarında, örneğin tencereleri daha dayanıklı hale getirmek için kullanılır. Kullanım alanlarından en şaşırtıcısı ise, bir psikolojik rahatsızlık olan bipolar bozuklukta duygudurum düzenleyicisi olarak kullanılmasıdır.

BOR Sembolü: B

Kullanım Alanları: Bor genellikle piroteknikte kullanılır. (Piroteknik, daha çok havai fişek üretimi ile bilinse de; kibrit, oksijen mumları, patlayıcı civata ve perçinler, otomobil hava yastıkları gibi maddelerin üretimini de içermektedir.) Element yakıldığında yeşil bir renk çıkarmaktadır. Diğer yaygın kullanım alanları ise borik asit ve boraks yapımıdır. Bor elementinin antiseptikler, yıkama kimyasalları, seramik verniklerinde ya da göz damlalarında bulunduğunu görebilirsiniz.

KARBON Sembolü: C

Kullanım Alanları: Karbon, doğal gaz, kömür ve petrol gibi doğal organik yakıtların temelidir. Kalemler, maden eritme kapları ya da elektrik kaynak çubuğu için güçlü bir karbon molekül biçimi olan grafit kullanılır. Saf elmas da tamamen karbon atomlarından oluşmaktadır. Bir diğer yaygın kullanım alanı da nano borucuklardır.

BAKIR Sembolü: Cu

Kullanım Alanları: Bakır, elektriği en iyi ileten iletkenlerden biri olarak, elektroniğin ve motorların kullanımına katkı sağlar. Aynı zamanda termal olarak da iyi bir iletken olduğun için radyatörlerde, klima ünitelerinde ve ısıtma sistemlerinde kullanılır.

ÇİNKO Sembolü: Zn

Kullanım Alanları: Çinko, pirinç, nikel, gümüş ve alüminyumda alaşım maddesi olarak kullanılır. Boya, lastik, kozmetik, pil, tekstil ve mürekkep üretiminde çinkoya oldukça ihtiyaç duyulur.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap