Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 24 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları Pasifik Yayınları

Analitik Kimya

Bir süt paketinin üzerini incelediğinizde yağ, protein miktarları gibi verileri gördünüz mü? Ya da vitaminli, çilekli, kakaolu gibi sütlere bu maddelerin hangi miktarda nasıl eklendiğini merak ettiniz mi?

  • Cevap: Bir süt paketinin üzerini incelediğinizde yağ, protein miktarları gördüm.

Araştıralım – Paylaşalım

Analitik kimyayı kullanan meslek gruplarını ve bunların çalışma alanlarını belirleyelim. Araştırma sonuçlarımızı arkadaşlarımızla paylaşalım.

  • Cevap: Analitik Kimya, Kimya bilimine bağlı ana bilim dallarındandır. Belirli bir maddenin kimyasal bileşenlerinin ya da kimyasal bileşenlerinden bir bölümünün nitelik ve niceliğinin incelendiği bilim dalına Analitik Kimya adı verilir.

Analitik Kimya ile ilgili Meslek Dalları

Kimya öğretmenliği
Kimyager
Kimya mühendisi
Eczacı
Kimyasal metalurji

Mangal kömürünü yaktığımızda ısı ve ışık üretir. Yine ocakta yanan doğal gaz da ısı ve ışık üretir. Bazı maddeler yandığında neden ısı ve ışık üretir? Doğal gaz hızlı yanarken mangal kömürü neden daha yavaş yanar?

  • Cevap: Bu gibi soruların araştırılması fizikokimyanın konusudur. Fizikokimya, fiziksel yöntemlerin kimyaya uygulanmasıyla ortaya çıkmıştır. Fizik ile kimya arasında yer almaktadır.

Afiş – Poster Çalışması

Fizikokimyayı kullanan meslek gruplarını araştıralım. Bu meslek gruplarının çalışma alanlarını belirleyelim. Edindiğimiz bilgilerden yola çıkarak afiş veya poster hazırlayalım. Çalışmamızı sınıfta sunalım.

  • Cevap: Fizikokimya evrendeki olayları enerji, ısı, sıcaklık, fiziksel hal(katı-sıvı-gaz) gibi kavramlarla inceleyen alt disiplinidir.

Kimyagerlik: Kimyagerlik; maddelerin kimyasal nitelikleri, molekül yapıları ve her cins kimyasal örneğin analizi konusunda çalışmalar yapan meslek dalıdır.

Kimya Mühendisliği: Kimya mühendisliği; maddelerin kimyasal yapılarının, enerji içeriklerinin veya fiziksel hâllerinin değişime uğradığı aşamaların geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgilenen çok yönlü bir mühendislik dalıdır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap