Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 23 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları Pasifik Yayınları

KİMYA BİLİMİNİN DİSİPLİNLERİ (ALT DALLARI)

Kimya; bilimsel yöntemlerle çalışan, uygulamalı bir bilim dalıdır. Bilimsel bilgi birikiminin artması, ve bu bilginin uygulaması olan teknolojinin yaşamımızdaki kullanım alanlarının genişlemesi nedeniyle kimya bilimi birçok alt disipline (dala) ayrılmıştır.

Bunları Biliyor musunuz?

Disiplin: “Bir öğretim konusu olan veya olabilecek bilgilerin bütünü, bilim dalı.” anlamında kullanılmıştır. Buna göre, kimya ve alt dalları birer disiplindir.

Yukarıdaki şema, kimya biliminin alt dallarını göstermektedir. Fotoğraflardan yola çıkarak kimya biliminin bu alt dallarının uğraş alanlarını tahmin edebilir misiniz?

  • Cevap:

Analitik Kimya

Kimyasal ölçüm yapılan bir dal olarak bilinmektedir. Maddelerin kimyasal bileşimleri, analitik kimyanın başlıca çalışma alanıdır. Analitik kimya ile maddelerin incelenmesine yeni boyutlar kazandırılmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda maddelerin kimyasal bileşimleri dikkate alınarak yeni yöntemler ortaya koyulur.

Organik Kimya

Bu kimya dalına ‘Karbon Kimya’ adı verilmiştir. Özellikle boya, tıp, tekstil ve tarım gibi alanlarda organik kimya devreye girmektedir. Organik kimya, çalıştığı alanlarda karbon bileşiklerini incelemeye yaramaktadır.

Biyokimya

Biyokimya, canlıların yapısını ve bu çevredeki kimyasal olayları inceleyen bir kimya alt dalıdır. Biyokimya’nın temelinde canlılar ve enerji-besin döngüsü vardır. Yapılan çalışmalar bu alanlarda olmaktadır.

Fizikokimya

Bu kimya türü adından da anlaşılacağı gibi fizik ve kimya arasında kalmış olan bir alt daldır. Sıcaklık, basınç gibi etkileri kimya bakımından inceler. Çalıştığı alan bakımından fizik unsurlarını kullanılmaktadır.

Nükleer Kimya

Bu kimyaya verilen diğer ad çekirdek kimyasıdır. Atom altı düzeyde meydana gelen olayları inceler. Temel konu ise radyoaktifliktir.

Elektrokimya

Elektrik enerjisi ve kimyasal değişimleri inceleyen bir kimya alt dalıdır. Pillerin yapımı ve madenlerin saflaştırılması gibi örnekler verilebilir.

Kimya biliminin günlük yaşamdaki uygulama alanlarını araştıralım. Bu alanlardan örnekleri sınıf panosunda sergileyelim

  • Cevap: Yaşamımız ile iç içe bir bilim dalı olan kimya, hayatı kolay kılmaktadır. Örneğin; sabun, deterjan, şampuan, diş macunu, parfüm, kremler, losyonlar gibi bazı kimyasallar sayesinde sağlıklı ve hijyenik bir yaşama sahip olunmaktadır. Hatta suyun arıtılması ile temiz ve sağlıklı su tüketilmektedir. Çamaşır suyu, tuz ruhu, kireç sökücüler, yüzey temizleyicileri gibi kimyasal maddeler ise evlerimizde hijyen sağlamaktadır. Kullandığımız kağıt, kalem, silgi gibi okul araçları da kimyasallar içermektedir. Ayrıca; çevre kirliliğini önlemek, çöplerden enerji üretmek, geri dönüşümler gibi çalışmalar da kimya bilimi kapsamı içinde yer almaktadır. Verilen tüm örnekler günlük hayatımızda başrole sahiptir.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap