Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 21 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları Pasifik Yayınları

Antoine Lavoisier

Antoine Lavoisier çalışkan, programlı, disiplinli, sabırlı bir bilim insanıdır 1777’de Priestley (Pristliy)’in yaptığı deneyleri kendi laboratuvarında tekrarlayarak yanma olayında maddelerin oksijen gazı (02) ile etkileştiğini ifade etti. Böylece filojiston teorisi çürütülmüş oldu.Lavoisier, deneylerinde teraziyi sistematik şekilde ve sürekli kullandı. Kimyasal tepkimelerde kütlenin sabit kaldığını deneylerle kanıtladı. Yanma olayının saf havada (oksijen) olduğunu, yanmış maddelerin kütlelerindeki artışın oksijen ile bileşen miktarda olduğunu ve havanın ancak belirli bir kısmının solunuma elverişli olduğunu deney sonuçlarından yola çıkarak ifade etmiştir. Lavoisier ayrıca yaptığı deneylerle havanın bir element olmadığı, yanmanın ve oksitlenmenin elementin havadaki oksijenle birleşmesi sonucunda gerçekleştiği çıkarımına ulaşmıştır.

ÖĞRENDİKLERİMİZ! UYGULAYALIM

A. Aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

1- Simya neden bilim sayılamaz?

  • Cevap:

Sadece deneme-yanılma yolu ile çalışırlar.
Çalışmalar teorik bir temele dayanmaz.
Sistematik bilgiler içermez.
Bilgi birikimi oluşmamıştır.
Ölçmeye dayalı değildir.

2- İlk simyacılar değersiz metalleri altına dönüştürmeye çalışmışlardır. Bunu başaramamalarının nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Belli bir ölçü aleti kullanmadan deneyler yapmaları bunun sebebi olabilir.

3- Simya döneminde yaşadığınızı düşününüz. Suyun element olmadığını söyleyebilmek için nasıl bir kanıt bulmanız gerekirdi?

  • Cevap: Suyun birden fazla element tarafından oluştuğunu ispatlamak gerekirdi.

4- 16. yüzyılda yaşadığınızı düşününüz. Bu yüzyılda sizi, kimya ile ilgili neler beklemektedir? O yüzyılda maddeyle ilgili bilinen yanlışlar nelerdir? Bu yanlışları düzeltmek ve kanıtlamak için ne yapardınız?

  • Cevap: İnsanlar kimyayı birer zengin olma ya da ölümsüz olma yöntemi olarak değerlendirdiğinden yani sanki bir nevi Simyanın bir dalı gibi düşündüğünden bunu anlatmak zor olabilirdi.

5- Eski Çağ insanları deneme yanılma yolu ile yeni maddeler keşfetmişlerdir. Günümüzde de bu yol kullanılarak yeni madde keşfedildiğini düşünüyor musunuz? Neden?

  • Cevap: Evet bu mümkündür. Başka bir şeyi bulmak isterken şans eseri başka bir madde bulunabilir.

6- Kimyanın bilim olma sürecinin başlangıcı olarak hangi olay kabul edilmektedir. Neden?

  • Cevap: Ateşin bulunması sayılabilir, kimyasal bir olay olduğu için.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap