Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 183 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 183 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 183 Cevapları Pasifik Yayınları

Kaynak suları ve kaynak suları dışında kullanıma uygun diğer tatlı suların Dünya’daki dağılımı dengesiz, miktarı azdır. Bu nedenle insanlar ve diğer canlılar bu sulara yeterince ulaşamamaktadır. 1970 yılından bugüne, yaklaşık üç Van Gölü büyüklüğünde sulak alanımız yok oldu. Sulak alanların yok olması aynı zamanda o bölgedeki canlıların da azalmasına yol açar. Canlıların azalması ve su yokluğu (su fakirliği) daha az tarım, hayvancılık ve balıkçılık ürünü demektir. Ayrıca artan nüfus ve buna göre artan tüketim, su kaynaklarını hızla azaltmaktadır. Öyleyse su kaynakları korunmalıdır. Su kaynaklarını korumak için neler yapabilirsiniz? Aşağıda su kaynaklarını korumaya yönelik bazı öneriler yer almaktadır.

• Öncelikle su tasarruflu kullanılmalıdır. Bunun için damlatan musluklar onarılmalı; diş fırçalarken, el ve bulaşık, çamaşır yıkarken vb. su boşa akıtılmamalıdır. Gereksiz ve bilinçsizce su kullanılmamalıdır. Su tasarruflu kullanıldığında; kullanım suyu için daha az baraj yapılacak böylece doğa daha az tahrip olacak, ayrıca baraj için harcanacak para başka alanlarda kullanılacaktır. Suyu tasarruflu kullanmak, her vatandaşın ülkesine ve dünyaya karşı bir sorumluluğudur.
• Su kirletilmemelidir. Suyu kirleten hiçbir madde suya bırakılmamalıdır. Endüstri kuruluşları kendi arıtma sistemlerini kurarak kullandıkları suyu arıtmalı ve arıttıktan sonra tekrar kullanabilmelidir.
• Ağaçlandırma yapmak da su kaynaklarının korunmasına yardımcı olur.

Evde Yapalım

Bir hafta süresince sabahları su sayacımızı okuyalım ve değeri not edelim. Böylece bir günde ve bir haftada tükettiğimiz su miktarını hesaplayalım. Günleri yatay eksende, kullanılan su miktarını dikey eksende işaretleyerek bir grafik çizelim.

  • Cevap:

Çizdiğimiz grafiği nasıl yorumlarız?

  • Cevap: Haftalık bazda baktığımızda günlük ortalama 150 litre su harcamışız. En çok su tükettiğimiz gün 200 litre ile Cuma. Bu günde çamaşır yıkadığımız için ortalamanın üzerinde su harcadık.

Evimizde kişi başına düşen su miktarı, günlük ve haftalık ne kadardır? Bir aylık ve bir yıllık su tüketimimizi tahmin edelim. Bunun ne kadarı tasarruf edilebilir?

  • Cevap: Kişi başı günlük ortalama 150 litredir. Haftalık ise ortalama 1000 litre. Tahminen aylık olarak 30000 litre yıllık ise 360000 litre su tüketiriz. Bence bu miktarın %35 ini tasarruf edebiliriz.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 183 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap