Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 181 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 181 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 181 Cevapları Pasifik Yayınları

SUYUN VARLIKLAR İÇİN ÖNEMİ

Suyun bulunmadığı bir yeri düşününüz. Bu yerin su olan bir yere göre farklılıkları nelerdir? Suyun bulunmadığı yerlerde neredeyse canlı da yoktur ya da çok azdır. Su, dünyadaki yaşamın oluşması ve sürmesi için gerekli sıvıdır. Susuz kaldığınız ya da ishal, terleme vb. etkilerle çok su kaybettiğiniz bir günü düşününüz. Vücudunuzda neler değişir? Vücut çok su kaybettiğinde baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik; daha ileri aşamada ise zihin bulanıklığı vb. etkiler gözlemlenir. Peki, vücudumuz neden suya bu denli ihtiyaç duyar?

Vücudumuzdaki metabolik faaliyetler su ortamında gerçekleşir. Kan plazması sulu bir ortamdır. Hücreler için gerekli besin ögelerinin taşınması bu ortamda sağlanır. Hücrelerin sitoplazması ve hücrelerin oluşturduğu dokulardaki “doku sıvısı” vücuttaki diğer sulu ortam örnekleridir. Bunlardan başka gözyaşı, tükürük, ter, idrar yine sulu ortamlardır. Su, yalnızca insanlar için değil diğer canlılar için de yaşamsal bir sıvıdır. Susuz kalan bitki, zamanla solar ve kurur. Bitkiler de yaşam faaliyetleri için suyu kullanır. Fotosentez için su gereklidir.

Terleme ve besin maddelerinin taşınması su sayesinde olur. Su; balık, yengeç, bakteri gibi pek çok canlıya yaşam ortamı oluşturarak da canlılığın sürmesini sağlar. Deniz, göl, nehir hatta bir damla su bile bazı canlılar için yaşam ortamıdır. Yaşama ortamı su olmayan canlılar da yaşamsal faliyetlerini sürdürmek yanında avlanma, temizlenme gibi faaliyetler için suya ihtiyaç duyar. İnsanın öncelikli su ihtiyacı içme suyudur. Bundan başka banyo yapmak, tuvalet, çamaşır yıkama, bulaşık yıkama, ev temizliği, bahçe sulama gibi işlerde de su gereklidir. Temizlik yapılmadığında sağlıklı kalabilmek zordur. Temizliğin ana maddesi, sudur. Bir insanın yukarıda belirtilen işler için günlük harcadığı su miktarı ortalama olarak 100 – 150 litredir. İnsanlar, tarımsal ve endüstriyel üretim için de suya ihtiyaç duyar. Örneğin sebze yetiştirmede, kâğıt üretiminde su kullanılır.

Bunları Biliyor musunuz?

Vücudumuzda hücreler, kan, tükürük, idrar ve diğer vücut sıvıları içinde yaklaşık 37 litre su vardır. Her gün idrar, terleme ve solunumla yaklaşık 3 litre su kaybederiz. Yaşamımızı sürdürmek için bu suyun vücuda alınması gerekir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 181 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap