Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 173 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 173 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 173 Cevapları Pasifik Yayınları

PLAZMA

Plazma kürenin kapağı açılırsa ne olur?

  • Cevap: Plazma ortama yayılır.

Plazmanın gazlardan farkı nedir?

  • Cevap: Plazma, maddenin yüksek sı­caklıktaki fiziksel hâlidir. Plazma hâlindeki maddede elektronlar ve elektronlarını kaybetmiş atomlar, bazen de molekül ve iyonlar bu­lunur. Plazmaların çoğu, pozitif atom çekirdekleri ile elektronların oluşturduğu çok sıcak bir karışım­dır. Örneğin gaz hâlindeki helyu­ma büyük miktarda enerji (elekt­rik, ısı) verilirse iki tür parçacığın yer aldığı bir karışım yani helyum plazması oluşur.

Plazma nedir? Nasıl oluşur?

  • Cevap: Plazma, maddenin yüksek sı­caklıktaki fiziksel hâlidir. Plazma hâlindeki maddede elektronlar ve elektronlarını kaybetmiş atomlar, bazen de molekül ve iyonlar bu­lunur. Plazmaların çoğu, pozitif atom çekirdekleri ile elektronların oluşturduğu çok sıcak bir karışım­dır.

Hangi durumlarda var olur?

  • Cevap: Maddenin plazma hali örneğin, yıldırımda, mum alevinde, kutup ışığında ve neon lambaları gibi elektrik boşalmalı lambalarda gözlenir.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 173 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap