Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 168 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 168 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 168 Cevapları Pasifik Yayınları

Evangelista Torriçelli (Evancelista Torriçelli), atmosfer basıncını ölçmek için bir ucu kapalı cam boruyu cıva ile doldurup ters çevirerek cıva dolu bir kaba daldırır. Torriçelli, deney sonucunda, deniz seviyesinde cıva sütunundaki yüksekliğini 76 cm olarak ölçmüştür. Bu değer günümüzde 76 cmHg ya da 760 mmHg olarak ifade edilir ve 1 standart atmosfer (atm) olarak tanımlanır. Atmosfer basıncını ölçmek için yapılan bu düzeneğe barometre denir. Günümüzde farklı türde barometreler yapılmıştır. Atmosfer basıncı genel olarak atm, mmHg birimleriyle ifade edilir.

Deniz seviyesinden yükseklere çıkıldıkça atmosfer basıncı azalır. Örneğin 300 m yükseklikte atmosfer basıncı yaklaşık 730 mmHg’dır. Bir kaptaki gazın basıncı ise barometreyle değil manometre cihazıyla ölçülür

Bunları Biliyor musunuz?

SI birim sisteminde basınç birimi Pascal’dır (Pa).

Afiş – Poster Çalışması

Günümüzde kullanılan barometrelerin türlerini ve çalışma sistemini araştıralım. Barometrelerin çalışma sistemi, gazların hangi özelliğine dayanmaktadır? Edindiğimiz bilgileri slayt ve afiş hâline getirip sınıfta sunalım.

  • Cevap: Atmosfer basıncını ölçmeye yarayan, kendine has mekanizmasıyla çalışan alete barometre adı verilir. Temel olarak iki çeşidi vardır. Bunlar; cıvalı ve havalı barometrelerdir. Bunlar dışında barometre sistemiyle çalışan çeşitli aletlere de genel olarak barometre kategorisinde yer verilmektedir. Barometre çalışma prensibi şu şekildedir; bir kap içine 3-4 cm kadar cıva konulurken 90 cm uzunluğa sahip tüp içine yerleştirilmesi sağlanır. Cıva dolu kabın içindeki basıncın artmasıyla tüpte olan cıva yükselmektedir. Deniz seviyesinde 75 cm ölçülürken yüksek bölgelerde 50 cm ölçümü gerçekleşir.

Araştıralım – Paylaşalım

Tüple dalış yapan dalgıçların dalış tüplerine, normal hava yerine oksijen – helyum gazı karışımı doldurulur. Neden hava yerine bu gazların kullanıldığını araştıralım. Araştırma sonuçlarımızı bilişim teknolojilerini de kullanarak sınıfta sunalım.

  • Cevap: Dalış tüpünün içerisindeki hava daha yüksek basınca sahiptir ve kir, toz içermez. Aynı zamanda dalış tüplerinde nem de yoktur. Çünkü nem, artış gösterdiğinde insanın nefes almasına bir engel teşkil etmektedir. Bunun yanında nem tüpün doğal yapısını bozacağı gibi aynı zamanda uzun vadede özellikle çelik tüplerin içerisinde paslanmalara neden olabilmektedir.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 168 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap