Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 167 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 167 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 167 Cevapları Pasifik Yayınları

GAZLARIN BASINÇ, SICAKLIK, HACİM VE MİKTAR ÖZELLİKLERİ

Bir balona hava üflediğinizde balonun şişdiğini (hacminin arttığını), şişirmeyi sürdürdüğünüzde patladığını gözlemlemişsinizdir. Yine şişirilmiş bir balona elinizle bastırdığınızda balonun şekil değiştirdiğini, soğuk bir yere koyduğunuzda hacminin azaldığını fark etmişsinizdir. Balonun içerisinde gaz (hava) olduğuna göre bu gaz; farklı koşullarda (sıcaklık, basınç, madde eklenmesi), farklı davranışlar (hacim değişimi, basınç değişimi vb.) göstermektedir. Başka bir deyişle fiziksel koşullardan maddenin katı ve sıvı hâline göre daha fazla etkilenmektedir. Öyleyse gazların durumlarından söz ederken basınç, sıcaklık, hacim ve miktarları belirtilmelidir.

Basınç

Bir bisiklet lastiğini şişirirken pompayı tuttuğunuz kol üzerinde nasıl bir etki hissedersiniz? Şişmiş bir balonu iki eliniz arasında sıkıştırdığınızda, ne tür bir tepkiyle karşılarsınız? Hapsedilmiş hava sıkıştırıldığında bir karşı koyma kuvveti oluşturur. Bunun sebebi nedir? Birkaç tenis topunu hızla duvara fırlattığınızda tenis topları duvarla ve birbiriyle çarpışır. Böylece tenis topları birbirine ve duvar yüzeyine kuvvet uygular. Kapalı bir kapta bulunan bir gazın tanecikleri de tenis toplarının çarpışması gibi hem birbiriyle hem de içinde bulunduğu kabın yüzeyiyle sürekli çarpışır. Bu çarpışmadan dolayı gaz tanecikleri, kabın iç duvarlarına tenis topundakine benzer bir kuvvet uygular

Gaz taneciklerinin kabın iç duvarlarına (çeperlerine) çarparak uyguladığı kuvvet gazın basıncı olarak ifade edilir. Basınç, hacim değişimine yol açabileceği için gazın durumundan söz edilirken basınç belirtilir. Peki, gaz basıncını nasıl ölçeceğiz? Gazların basıncı, sıvıların basıncı yardımıyla ölçülür. Sıvı basıncı, sıvının kaptaki yüksekliğine ve özkütlesine bağlıdır. Kabın şekline bağlı değildir. Atmosfer, gaz karışımıdır ve bir maddedir. Dolayısıyla atmosferin kütlesi vardır. Kütlesi olduğu için de basınç yapar.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 167 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap