Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 165 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 165 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 165 Cevapları Pasifik Yayınları

GAZLAR

Doğal gaz, günlük yaşamımızın önemli enerji kaynaklarından biridir. Bu gazın ve bunun gibi gazların depolanmasını ve borularla taşınmasını sağlayan, gazların hangi özellikleridir?

  • Cevap: Gazlar yüksek basınç ve yoğunluğa dayanıklı olduğu için borularla rahat bir şekilde depolanıp taşınabilir.

İklimsel araştırmalar ve günlük hava tahminleri için kullanılan meteoroloji balonları, havadan hafif gazlarla tam şişirilmeden doldurulur ve gökyüzüne bırakılır. Bu balonların uçurulmasında gazların hangi özelliklerinden yararlanılır? Balon neden tam şişirilmeden bırakılır?

  • Cevap: Gazların yoğunluk farkından yararlanılır. Eğer balon tam şişirilirse yükseklik arttıkça balona uygulanan basınç artacağından balon patlar.

Bisiklet lastiği, fazla şişirildiğinde bir süre sonra patlar. Neden?

  • Cevap: Bisikletin tekerini hava ile doldururuz. Tekerin içi gaz molekülleri ile dolar. Ancak şişirmemiz gerekenden daha fazla şişirdiğimiz zaman gaz moleküller lastiğe baskı uygulamaya başlarlar. Gaz molekülleri arttıkça uygulanan basınç da artar. En sonunda tekerlek bu basınca dayanamaz ve patlar.

Asetilen kaynağının çalışma prensibi nedir?

  • Cevap: Yanıcı bir gazın oksijen ile yakılmasıyla elde edilen yüksek ısı ile metalin eritilerek kaynatılması işleminde en yaygın yakıt olarak asetilen gazı kullanıldığı için, genellikle oksi asetilen kaynağı olarak telaffuz edilir. Asetilenin oksijen ile yakılmasında takriben 3200oC sıcaklığa ulaşılır. Genellikle %50 – %50 oranında oksijen-asetilen karışımı ile kaynak yapılır. Yüksek ısı ile oluşturulan kaynak banyosu istenilen dikiş boyunca ilerletilirken banyoya genellikle metal kaynak teli damlatılarak arzu edilen miktarda dolgu yapılır.

“Kompresör” sözcüğünün anlamı nedir?

  • Cevap: Bir akışkanı veya gazı, gereken basınca göre sıkıştırmaya yarayan alet, sıkmaç anlamındadır. Kompresör havayı ya da diğer gazları atmosfer basıncından daha yüksek basınçlara sıkıştırmak için kullanılan bir makinedir.

Hava kompresörü nasıl çalışır?

  • Cevap: Kompresörlerin çalışma prensibi tipine göre değişmektedir. Genellikle sıkıştırma prensibine göre çalışan kompresörler, havanın belirli oranlarda sıkıştırılmasını sağlar. Sıkıştırma oranına bağlı olarak havanın basınç değeri artar.

Elektrik süpürgesi, havasız bir ortamda yerdeki tozları çekebilir mi? Neden?

  • Cevap: Elektrik süpürgesi, havasız bir ortamda yerdeki tozları çekemez. Elektrikli süpürgenin tozları çekebilmesi için havaya ihtiyacı vardır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 165 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap