Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 159 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Pasifik Yayınları

Sıcaklık arttıkça sıvı tanecikleri arasındaki çekim kuvvetleri de azalır. Bu durumda viskozite azalır, akışkanlık artar. Etkinlikte bu durumu gözlemlediniz. Suyun, zeytinyağının ve gliserinin sıcaklıkla akıcılıkları arttı, dolayısıyla viskoziteleri azaldı. Sıcaktan dolayı asfaltın akıcılığı artar. Bu nedenle asfalt, yola sıcak olarak dökülür. Bal, pekmez, ketçap, buzdolabından çıkarıldığında zor akar. Çünkü sıcaklık azaldığından bunların viskoziteleri artmıştır. Viskozite özelliğini boya, motor yağı, gıda gibi birçok maddede gözlemleyebiliriz. Bal, reçel, fındık ezmesi, pekmez gibi gıdaların ekmeğe sürülebilmesi için bunların belli bir viskozite değerinde olmaları gerekir.  Hazır çorbaların kolayca içilebilmesi için çorbalar belli viskozite değerinde olmalıdır. Boyaların da kolay sürülmesi viskozitelerine bağlıdır. Bunun için sanayi ürünlerinin (kozmetik, motor yağı, yemeklik yağ, meyve suyu, boya, vernik vb.) viskozitesi, üretim sürecinde viskozimetre ile ölçülür. Böylece ürünün kalitesini belirleyen bir etmen ölçülmüş olur.

Bunları Biliyor musunuz?

♦ Cam, viskozitesi çok yüksek olan bir sıvıdır.
♦ Motor yağlarının viskozitesi, geniş bir sıcaklık aralığında uygun yağlama yapacak şekildedir. Başka bir deyişle, motor yağlarının viskozitesinin sıcaklıkla değişimi azdır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 159 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap