Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 157 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları Pasifik Yayınları

2- Büretin altına erlenmayer koyunuz. Büretin kapalı olan musluğunu ne kadar açacağınızı belirlemek için asetat kalemi ile musluk ve büret gövdesi arasına düz bir çizgi çiziniz (musluğun kapalı I. konumu).
3- Büretin musluğunu, su ip gibi akana kadar çeviriniz. Musluğun kolunun geldiği yere tekrar bir çizgi çiziniz. Böylece musluğu ilk kapalı konumundan ne kadar açacağınızı çizgilerle belirleyeceksiniz (musluğun II. konumu).
4- Musluğu kapatıp bürete, 50 ml_ çizgisine kadar yeniden saf su doldurunuz.
5- Termometreyi delikli lastik tıpadan geçirip ucunun büretin içindeki suya değmesini sağlayınız. Büretteki suyun sıcaklığını ölçünüz.
6- Musluğu, II konumuna getirerek açınız. Musluğu açar açmaz bir arkadaşınız da kronometreyi çalıştırsın. Su seviyesi 0 mL çizgisine gelene kadar geçen süreyi ölçüp kaydediniz.
7- 4, 5 ve 6. basamaktaki işlemleri su yerine gliserin ve zeytinyağı kullanarak yapınız. Her seferinde büreti temizlemeyi unutmayınız. Bu esnada, musluk üzerine işaretlediğiniz I ve II. konum çizgilerinin silinmemesine özen gösteriniz.
8- 60 mL kadar saf suyu, 100 mL’lik beherglasa koyunuz. Beherglastaki suyu sacayağı, tel kafes ve bunsen beki (ya da ispirto ocağı) ile kurduğunuz düzenekte ısıtınız. Termometre kullanarak ısıtma işlemine 65 °C’ta son veriniz.
9- İçinde ısıttığınız suyun bulunduğu beherglası fırın eldiveni ile tutarak alınız. Beherglastaki suyu bürete, 50 mL çizgisine kadar doldurunuz. Lastik tıpadan geçirilmiş termometreyi kullanarak suyun sıcaklığını ölçünüz. Sıcaklık 50 °C’a geldiği anda, büretin musluğunu II konumuna getirip açınız (Daha fazla açmayınız.). Aynı anda bir arkadaşınız kronometreyi çalıştırsın.
10- Su seviyesi 0 mL çizgisine gelene kadar geçen süreyi ölçüp kaydediniz.

11- 8, 9 ve 10. adımlardaki işlemleri su yerine gliserin ve zeytinyağı kullanarak yineleyiniz. Her seferinde büreti temizlemeyi unutmayınız. Musluğun I ve II. konum çizgilerinin silinmemesine dikkat ediniz. Verilerinizi aşağıdaki gibi bir tabloya kaydediniz. Verilerden yararlanarak madde ve geçen süre ilişkisini gösteren bir grafik çiziniz.

  • Cevap:

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 157 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap