Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 147 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 147 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 147 Cevapları Pasifik Yayınları

Soğutucu Akışkanlar (Soğutucular)

Buharlaşırken ortamdan ısı alarak ortamın sıcaklığını düşüren, böylece soğutma sistemlerinde ısıyı taşıyan maddelere soğutucu akışkan denir. Soğutucu ya da klimalarda aracın dışındaki borularda sıvı hâlde bulunan azot, feron, amonyak, tetraflor etan, pentan gibi gazlar kullanılır. Bu gazlar, aracın içinde buharlaşırken çevreden (aracın içinden) ısı alır ve ortamı soğutur. Buharlaşan gaz, aracın dışına (borulara) aracın motoru ile pompalanır. Böylece gaz, araç içinde sürekli dolaşım hâlinde tutulur. Görüldüğü gibi maddelerin fiziksel hâllerinin değişimi, birçok alanda olduğu gibi soğutucularda da önemli role sahiptir.

LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz)

LNG’nin anlamı, sıvı hâle getirilmiş doğal gazdır. LNG, İngilizce “Liquified Natural Gas (likufayt neçırıl gas)” kelimelerinin baş harflerinin kullanıldığı bir kısaltmadır. LNG, -162°C’ta gaz hâlden sıvı hâle geçer. Sıvı doğal gazın hacmi, gaz hâline geçtiğinde önceki hacminin altı yüz katına çıkar; gaz hâli sıvılaştırıldığında ise hacmi oranında küçülür. Bu özelliğinden yola çıkılarak çok miktarda doğal gaz, yüksek basınç altında hacmi küçültülerek sıvılaştırılıp saklanır. Bu durum, LNG’nin taşınmasını da kolaylaştırır. Görüldüğü gibi gazların sıvı hâle getirilmesi çok miktarda gazın daha küçük hacimde depolanmasını ve taşınmasını sağlamaktadır.
Sıvı hâldeyken bulunduğu kaptan dışarı sızan LNG, ortamdan ısı alarak hemen buharlaşır. Bu sırada ortamı soğutur. LNG, insan vücuduna temas ederse buharlaşması için gereken ısıyı, temas ettiği yerden alır. Böylece soğuk yanığına yol açar. Bu nedenle LNG ile uğraşanlar, koruyucu eldiven ve gözlük kullanmalıdırlar. LNG, küçük bir açıktan sızarsa üstüne ıslak bez kapatılır. Çünkü sızan sıvı buharlaşırken ıslak bezi dondurur ve oluşan buzlanma, gaz kaçağını keser. Ancak sızıntı olan yer bu durumda bırakılmamalı önlem alınarak onarılmalıdır.

Araştıralım – Paylaşalım

İlk soğutucu gaz olarak hava kullanılmıştır. Daha sonra amonyak, kükürt dioksit, karbon dioksit, metil eter, metil klorür, kloroflorokarbonlar gibi gazlar soğutucu olarak kullanılmıştır. Geçmişte soğutucu gaz olarak kullanılan gazların günümüzde neden kullanılmadığını, bu gazların yerine hangi gazların kullanıldığını araştıralım. Edindiğimiz bilgileri sunu hâline getirip sınıfta arkadaşlarımızla paylaşalım.

  • Cevap:

Eski gazlar çevre dostu değildi ve maliyetleriçok fazlaydı. Günümüzde ise Fluokarbon refrijeranların (florine edilmiş hidro karbonların), Halo karbon (halojene edilmiş hidro karbonlar) ailesinden olan fluo karbonlar, metan (CH4) veya etan (C2H6) içerisindeki hidrojen atomlarından bir veya birkaçının yerine sentez yoluyla klor, flor veya brom (halojen). Fluo karbonlardan en sık rastlananlar; metandaki 4 hidrojen atomu yerine 2 klor ile 2 flor ikame edilen Dichloro – difluoro – methane / CCl2F2 (freon – 12 veya R12) ve gene metandaki 4 hidrojen yerine bir klor ile 2 flor atomu yerleştirilen Chlorodifluoromethane (freon – 22 veya R22) soğutucu akışkanlarıdır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 147 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap