Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 145 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları Pasifik Yayınları

LPG, normal koşullarda (0°C, 1 atm) ve oda koşullarında (25°C, 1 atm) gaz hâlinde bulunur. LPG; renksiz, kokusuz, havadan ağır ve yanıcı bir gazdır. LPG, havadan ağır bir gaz olduğundan bir kaçak hâlinde, zemin üzerinde birikerek bir sis oluşturur. LPG, yüksek basınçta sıvılaştırılıp çelik tüplerde, tanklarda saklanır, taşınır ve depolanır. Hâl değiştirmesi, taşınmasında ve kullanımında kolaylık sağlar. Isınmada, endüstride, araçlarda, turizmde, tarımda vb. alanlarda yaygın olarak kullanılır. LPG, düşük sıcaklıkta buharlaşır. Sıvı hâlden gaz hâline çabuk genleşir. 1 L sıvı LPG, normal şartlarda 250 L gaz LPG’ye dönüşür. Bu nedenle çelik tüplerin %80’i sıvı LPG’yle doldurulmalıdır. LPG’nin sıvılaştırılarak tüplerde depolanması, maddenin gaz hâlden sıvı hâle geçebilmesiyle mümkün olmaktadır.

LPG’nin taşınması LPG kaçağı sonucu meydana gelen ölümlerin sebebi gazın zehirli olması değildir. LPG, havadan ağır olduğu için bulunduğu ortamda dibe çökerek ortamdaki havanın (Havanın 1/5’i oksijenden oluşur.) oksijen miktarını azaltır. Solunan LPG akciğerde yoğuşarak ince bir film tabaka oluşturur ve hücrelerin O2 ile temasını engellediğinden boğulma gerçekleşir. LPG, sıvı hâlden gaz hâline geçerken çevreden ısı alır. Bu nedenle sıvı LPG ile temas edildiğinde, temas edilen bölgeden çok hızlı bir şekilde ısı alındığı için soğuk yanıkları (ısırıkları) meydana gelir

Bunları Biliyor musunuz?

LPG, ülkemizde ticari olarak piyasada miks LPG (%30 propan, %70 bütan), propan (%95 ve üzeri saflıkta) ve otogaz olarak satılır. Halk arasında “tüp gaz” olarak da bilinir. Sıvı LPG, 0°C’a kadar ortamdan ısı alarak gaz fazına geçer. Tüpün bulunduğu ortamın sıcaklığı 0°C’un altına inerse LPG, gaz fazına geçebilmek için gerekli enerjiyi ortamın neminden alır ve tüpün yüzeyindeki su buharı donar. Halk arasında buna tüpün donması denir. Tüp, bu durumda yeterli gaz veremez ve gaza ihtiyaç duyan cihazlar da çalışmaz.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 145 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap