Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 141 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 141 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 141 Cevapları Pasifik Yayınları

MADDENİN FİZİKSEL HÂLLERİ

Ev aletlerinden arabalara, inşaattan raylara birçok alanda demir kullanılır. Demir, cevherinden yüksek sıcaklıkta (1600 – 1700°C arası) sıvı olarak elde edilir. Sıvı demir kalıplara dökülür. Çeşitli kalınlık ve boyutlarda demir çubuklar yapılır. Görüldüğü gibi bir maddenin katı ya da sıvı hâlde olması sıcaklığa bağlıdır. Demirin erime sıcaklığı çok yüksek olduğu için günlük yaşamda sıvı hâli ile karşılaşmayız. Ancak günlük yaşamda suyun katı (buz), sıvı ve gaz hâline rastlamamız mümkündür. Genel olarak maddeler katı, sıvı ya da gaz hâllerden birinde bulunur. Tuz, demir, bakır katı; su, petrol, kolonya sıvı; azot, oksijen, karbon dioksit gaz hâlde bulunan maddelere örnektir. Bunların dışında, maddenin plazma olarak adlandırılan fiziksel hâli de vardır. Maddenin katı, sıvı, gaz ve plazma hâlinin özellikleri nelerdir?

Katı Maddeler

Taş, kaya, tuğla, demir, altın, tuz katı maddelere örnek olarak verilebilir. Katı maddelerin belirli şekil ve hacimleri vardır. Katı maddelerin yapısını oluşturan tanecikler arasındaki boşluklar yok denecek kadar az, taneciklerin çekim kuvvetleri çok fazladır. Katı maddelerin yapısındaki tanecikler sadece titreşim hareketi yapabilir. Ayrıca, diğer fiziksel hâllere (sıvı ve gaz) göre bu taneciklerin sahip olduğu enerji en azdır. Tanecikler genellikle düzenli istiflenmiştir ve birbirine yakındır. Katılar akışkan değildir.

Bunları Biliyor musunuz?

William Bragg ve oğlu, kristal katıların X ışınları fotoğraflarını elde ettiler. Elde ettikleri bu örneklerden, katı taneciklerinin düzenli bir şekilde istiflendiği çıkarımını yaptılar.

Sıvı Maddeler

Sıvılar, içerisine konuldukları kabın şeklini alan ve belirli hacmi olan maddelerdir. Su, meyve suyu, brom, kolonya gibi maddeler sıvılara örnek verilebilir. Sıvı tanecikleri arasındaki boşluklar katı hâle göre fazla, gaz hâle göre azdır. Bu tanecikler arasındaki çekim kuvvetleri katı hâle göre daha azdır. Sıvı tanecikleri titreşim ve öteleme hareketi yapar. Bunların enerjileri katı hâle göre daha fazladır. Sıvıların tanecikleri, katılara göre düzensiz, gazlara göre daha düzenlidir. Sıvıların tanecikleri birbirinin üzerinden kayarak hareket ettiği için sıvılar akışkan maddelerdir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 141 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap