Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 140 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 140 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 140 Cevapları Pasifik Yayınları

MADDENİN FİZİKSEL HÂLLERİ VE BUNLARIN ÖZELLİKLERİ

Kışın karda oynamayı ya da bahar yağmurundan sonraki toprak kokusunu sever misiniz?

  • Cevap: Kışın karda oynamayı ve bahar yağmurundan sonra toprak kokusunu çok severim.

Kar, yağmur, bulut, okyanus vb. sudan oluşmaktadır. Görüldüğü gibi su farklı hâllerdedir. Suyun farklı hâllerde bulunmasını sağlayan etki nedir?

  • Cevap: Sıcaklık, basınç ve enerjidir.

Suyun farklı hâllerde olması yaşamımızda neden önemlidir? Bir an, dünyadaki tüm suyun donarak katı hâle geldiğini düşününüz. Bu durumda yaşamınız nasıl değişirdi?

  • Cevap: Canlı hayatı neredeyse biterdi.

Deodorantların püskürmesini sağlayan gazlar nelerdir?

  • Cevap: Co ve ozon gazıdır.

Otomobillerde kullanımına sıkça tanık olduğumuz LPG ve LNG’nin özelliklerini biliyor musunuz?

  • Cevap: LPG,% 70 bütan ve% 30 propan içermektedir. Yüksek yoğunluğu nedeniyle havadan daha ağır olan LPG, hidrokarbon bazlı yanıcı bir gazdır. LNG’nin açılımı sıvılaştırılmış doğal gazdır. LNG %95 metan gazı içerir ve depolamak için -162 dereceye soğutulur sıvılaştırılıp depolanır.

Mutfakta kullandığımız tüplerin içindeki madde nedir? Bu madde neden ve nasıl tüplere konulur?

  • Cevap: Genellikle tüpgaz olarak adlandırılan LPG, ham petrolün damıtılması, parçalanması sırasında ya da doğal gaz yataklarından elde edilen ve basınç altında sıvılaştırılan bütan ve propan gazlarının karışımıdır. Renksizdir, kokusuzdur, yanıcı ve parlayıcı özelliğe sahiptir. Basınç altında likit halde özel basınçlı kaplar içinde tutulur. Gaz halinde havadan ağırdır. Bu madde profesyonel olarak dolum tesislerinde dikkatli bir şekilde tüplere konulur.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 140 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Kimya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap